Trwa ładowanie...
27-07-2022

Odpowiednie zabezpieczenie danych, to podstawowy warunek i najlepsza wizytówka profesjonalnej i odpowiedzialnej firmy czy instytucji. Okres pandemii, który zmusił nas do przemodelowania sposobu pracy i wyprowadził działalność firm do domów, w sposób szczególny przyczynił się do wykorzystania technologicznego bogactwa, związanego z przetwarzaniem danych i ich bezpieczeństwem – to główne wątki poruszone w podcaście, w którym z Grzegorzem Wójcikiem, kierownikiem ds. produktu w Plusie rozmawiał Grzegorz Stech – zastępca Redaktor Naczelnej Computerworld.

Dostępu do sieci potrzebowali wówczas również uczniowie, medycyna, urzędy. To spowodowało konieczność rozbudowy sieci, aby przyjęła tak duży ruch, ale także zapewnienia bezpieczeństwa danych wymienianych w ramach tego zwiększonego ruchu w sieci.

Kolejnym wyzwaniem jest wojna na Ukrainie – kluczowe stało się zapewnienie komunikacji obywateli z Ukrainy z najbliższymi. Sieć wymagała więc przystosowania już nie tylko do zwiększonego ruchu wywołanego zdalną pracą czy nauką, ale także rozbudowy na potrzeby zapewnienia kontaktu osób zza wschodniej granicy z ich rodzinami.

Dedykowane łącza umożliwiają odseparowanie ruchu sieciowego włącznie dla jednej firmy. To daje przedsiębiorstwu lub organizacji, która posiada kilka rozproszonych lokalizacji (biur), gwarancję wyłączności na dane połączenie, a tym samym – ochronę danych, które w ramach wydzielonej sieci przepływają tylko pomiędzy oddziałami/ punktami tylko danego przedsiębiorstwa.

💡 Prywatny APN, bo o nim mowa, to wydzielona specjalnie dla danej organizacji i odseparowana sieć transmisji danych 2G, 3G, LTE i 5G. Jest usługa umożliwiającą pracownikom zdalny, a przede wszystkim – bezpieczny dostęp do firmowych zasobów – poczty elektronicznej, sieci, aplikacji i Internetu.

Przewagą dedykowanego łącza z punktu widzenia bezpieczeństwa danych firmowych jest to, że przesyłane dane są szyfrowane a dostęp do nich jest niemożliwy z publicznej sieci.

 

Dodatkowo, w ramach usługi Prywatnego APN, można umożliwić użytkownikom korzystanie z internetu, ale np. w ograniczonych zakresie – na przykład na wybrane, uprawnione witryny - aby zabezpieczać szczególnie wrażliwe, firmowe dane przed wyciekami. Co ważne, wielkość organizacji czy przedsiębiorstwa nie jest warunkiem do stworzenia łącza dedykowanego. „Może to być duża sieć handlowa, która chciałaby mieć dostęp tylko do swoich serwisów sprzedażowych, może być to mała działalność” – mówi Grzegorz Wójcik – kierownik ds. produktu w Plusie. „Możemy też zbudować dedykowane połączenia, które będą swojego rodzaju hybrydą, która umożliwi nam połączenie naszej firmy z naszymi partnerami, vendorami czy z naszymi klientami” - dodaje.

Ciekawym i ważnym tematem w kontekście bezpieczeństwa danych w ramach organizacji jest zagadnienie danych medycznych i informacji o stanie zdrowia pacjentów. Kluczowy jest, zdaniem eksperta, taki przepływ informacji o pacjencie, aby z jednej strony właściwie zabezpieczyć je przed nieuprawnionym dostępem, a z drugiej – by zapewnić możliwie najpełniejszą informację o jego stanie zdrowia personelowi medycznemu czy instytucjom takim jak NFZ. Tego rodzaju informacje wymagają szczególnej ochrony, równocześnie pożądany jest swobodny dostęp lekarza do tych danych przy zachowaniu możliwości pozyskania informacji z sieci internetowej (np. na temat danego leku przyjmowanego przez pacjenta).

Zapraszamy do odsłuchania odcinka poniżej ⬇️

Polecane
21-06-2022

Jak skutecznie budować ekosystem bezpieczeństwa (video)

13 czerwca zorganizowaliśmy webinar pt. "Jak skutecznie budować ekosystem bezpieczeństwa". Wśród poruszanych tematów, związanych z bezpieczeństwem danych w biznesie, pojawiły się takie zagadnienia jak „phishing”, o którym mogliśmy słyszeć zwłaszcza w okresie pandemii czy Ransomware-as-a-Service.
Czytaj dalej

Wysłuchaj całego odcinka podcastu