Trwa ładowanie...
Czym jest technologia NB-IoT

Narrowband (NB-IoT) to sieć działająca w licencjonowanych pasmach radiowych. Praca w pasmach licencjonowanych zapewnia standardowi Narrowband brak zakłóceń od innych systemów radiowych. Technologia ta oferuje transmisję dwukierunkową, do i z urządzenia, oraz zapewnia obsługę dużej ilości terminali (do 200 000) w zasięgu 1 km kwadratowego. NB-IoT należy do technologii LPWA, wyróżniającej się niewielkimi kosztami i efektywnością energetyczną.

Dowiedz się więcej o rozwiązaniach IoT oferowanych w sieci Plus.

NB-IoT w praktyce

Zobacz przykłady zastosowań technologii NB-IoT

Liczniki wody i gazu
Dzięki technologii NB-IoT odczyty liczników wody czy gazu mogą odbywać się bez udziału człowieka. Dane będą automatycznie przesyłane do odpowiednich instytucji w ustalonych wcześniej terminach (np. raz na miesiąc).
Czujniki powietrza
NB-IoT to doskonała technologia dla czujników powietrza, które są trudno dostępne i wymagają ograniczenia udziału człowieka w ich odczycie. Czujniki mogą przekazywać informacje dotyczące czystości/zanieczyszczenia powietrza.
Smart Parking
Ze względu na swój zasięg, NB-IoT doskonale sprawdzi się w obsłudze parkingów podziemnych. Zamontowane tam czujniki będą udostępniać informację o liczbie wolnych miejsc i wskazywać je np. kolorem oświetlenia.
Trawniki miejskie
Dzięki czujnikom badającym wilgotność gleby trawniki miejskie mogą być podlewane wtedy, kiedy jest to wymagane. Gmina/miasto mogą w ten sposób zoptymalizować zużycie wody, a dzięki temu także na tym zaoszczędzić.
Opomiarowanie gleby
Czujniki umieszczone w ziemi - poza wilgotnością - mogą mierzyć wiele innych parametrów gleby. Np. jej kwasowość, skład mikro i makroelementów, czy pojawienie się substancji toksycznych.
Górnictwo
Ze względu na trudne położenie czujników, wiele metrów pod ziemią technologia NB-IoT sprawdzi się najlepiej ze względu na zasięg. Czujniki mogą przekazywać informacje dotyczące stężenia poszczególnych gazów.
Smart Buildings
Dzięki technologii NB-IoT możesz zoptymalizować działanie urządzeń w budynku. Np. dostosować działanie ogrzewania/klimatyzacji do temperatury czy zautomatyzować światła, aby zapalały się w wyznaczonych godzinach.
Zarządzanie odpadami
Dzięki czujnikom zamontowanym w koszach na śmieci, można sprawdzać poziom ich zapełnienia i zoptymalizować wywóz śmieci dbając jednocześnie o wizerunek gminy, miasta, czy konkretnego obszaru.
Przewagi technologii NB-IoT

Niskie zużycie energii oraz możliwość odbioru sygnału radiowego nawet w trudno dostępnych miejscach daje technologii NB-IoT ogromną przewagę nad innymi technologiami. Narrowband doskonale sprawdza się w smart meteringu mediów (np. kontroli zużycia wody lub gazu). Jest też doskonałym rozwiązaniem w miejscach o ograniczonym zasięgu fal radiowych - w piwnicach, garażach, podziemiach, na dachach czy w studzienkach kanalizacyjnych. 

Sieci LPWA
Sieci LPWA wybierane są tam, gdzie inne sieci bezprzewodowe są nieskuteczne ze względu na duże zużycie energii lub zbyt duże rozmieszczenie punktów końcowych.

Low Power

niska moc

niskie zużycie energii umożliwia zasilanie z użyciem pojedynczej baterii AA przez wiele lat, nawet w razie przeprowadzania pomiarów co godzinę i przy uwzględnieniu takich aspektów, jak samoczynne rozładowanie i degradacja baterii

Wide Area

duży obszar

ta technologia przesyła dane nawet w trudnych warunkach, np. na obszarach miejskich, gdzie sygnał radiowy narażony jest na wiele przeszkód zakłócających transmisję lub w miejscach tłumiących fale, takich jak podziemia

Low Power

niska moc

Wide Area

duży obszar

niskie zużycie energii umożliwia zasilanie z użyciem pojedynczej baterii AA przez wiele lat, nawet w razie przeprowadzania pomiarów co godzinę i przy uwzględnieniu takich aspektów, jak samoczynne rozładowanie i degradacja baterii

ta technologia przesyła dane nawet w trudnych warunkach, np. na obszarach miejskich, gdzie sygnał radiowy narażony jest na wiele przeszkód zakłócających transmisję lub w miejscach tłumiących fale, takich jak podziemia

Kto może korzystać z technologii NB-IoT

Z technologii Narrowband mogą korzystać wyłącznie Klienci Plus, posiadający wykupioną usługę Prywatny APN.

Narrowband - FAQ
Zobacz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Bezpieczeństwo danych jest bardzo ważne – korzystając z technologii Narrowband (NB-IoT), możesz mieć pewność, że przesyłane dane są szyfrowane na wysokim poziomie.

Praca w pasmach licencjonowanych sprawia, że technologia Narrowband oferuje brak zakłóceń od innych systemów radiowych. NB-IoT obsługuje transmisję dwukierunkową, do i z urządzenia. Ponadto zapewnia obsługę dużej ilości terminali (około 200 000 na km²).

NB-IoT należy do technologii LPWA, którą wyróżniają: niewielki koszt eksploatacji i efektywność energetyczna. Oznacza to, że niskie zużycie energii umożliwia zasilanie urządzeń pomiarowych pojedynczą baterią AA przez wiele lat, nawet w razie przeprowadzania pomiarów co godzinę i przy uwzględnieniu takich aspektów jak samoczynne rozładowanie i degradacja baterii.

Technologia NB-IoT jest doskonałym rozwiązaniem w miejscach o ograniczonym zasięgu fal radiowych m.in. w piwnicach, garażach, ale również na dachach czy w studzienkach kanalizacyjnych. Powyższa technologia umożliwia przesyłanie danych nawet w trudnych warunkach, np. na obszarach miejskich, gdzie sygnał radiowy narażony jest na wiele przeszkód zakłócających transmisję lub w miejscach tłumiących fale.

W pierwszej kolejności skontaktuj się ze swoim Doradcą Handlowym. Możesz też skontaktować się z działem obsługi klienta w Polsce – pod numerem +48 601 102 601. Jest on dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Numer płatny zgodnie z taryfą operatora.

Jeśli jesteś zainteresowany technologią Narrowband, skontaktuj się z naszym Doradcą Biznesowym, który odpowie na Twoje pytania i pomoże w aktywacji usługi.