Pierwsza technologia oparta na transmisji cyfrowej. Większa pojemność, bezpieczeństwo i zdecydowana lepsza jakość rozmów, a przede wszystkim możliwość wysyłania wiadomości SMS. Technologia 2G dała możliwość korzystania z Internetu przez telefon, choć w bardzo ograniczonym stopniu ze względu na wciąż bardzo niską prędkość przesyłu danych.
Największą zaletą tej technologii jest jej powszechna dostępność, nawet w miejscach znacznie oddalonych od nadajników – co umożliwia korzystanie z podstawowych funkcji (rozmowa, sms) niemal w każdym miejscu.
Pierwszą sieć drugiej generacji uruchomił w Polsce w 1996 roku Plus.
Pierwsza sieć oferująca powszechny dostęp do Internetu, co całkowicie zmieniło pojęcie korzystania z telefonu komórkowego. 3G umożliwiło pobieranie i korzystanie z różnych aplikacje mobilnych od tych służących połączeniom głosowym i video (np. WhatsApp) po bankowość elektroniczną.
Utworzenie sieci trzeciej generacji otworzyło nowe możliwości dla rynku telefonów. Dotychczasowe telefony komórkowe z klawiaturą zaczęły być zastępowane smartfonami z dostępem do coraz większej ilości aplikacji.
4G to powszechnie dostępna technologia mobilna, o znacznie większej prędkości transferu i zdecydowanie uproszczonej architekturze. Umożliwia przesyłanie dużych pakietów danych i ma bardzo szeroki zasięg.
Między drugą a trzecią generacją telefonia komórkowa przyspieszyła ośmiokrotnie. W czwartej ponad… stukrotnie.
Skrót od angielskiego long term evolution – LTE określa standard przesyłu danych z którego korzystają sieci 4G. Technologia ta zwiększa prędkość Internetu 4G do prędkości internetu stacjonarnego. Jest dużo bardziej wydajna. Standard LTE ma swoje „odłamy”, np. VoLTE odznaczającą się zdecydowanie lepszym zasięgiem dzięki wykorzystaniu sieci 2G, 3G i 4G. Jej sygnał dużo lepiej dociera do budynków oraz znacznie przyspiesza realizowanie połączeń podnosząc jakość ich dźwięku.
Dowiedz się więcej o technologiach, na które najczęściej decydują się nasi Klienci.