Koszty energii elektrycznej to istotny element budżetu firmy. Można je ograniczyć na dwa sposoby, zmniejszając koszty jednostkowe, albo zużycie. Pierwsze można zrealizować w bardzo prosty sposób - poprzez zmianę sprzedawcy energii. Taką możliwość daje klientom Plus, który w swojej ofercie dla firm posiada zarówno energię elektryczną, jak i inne usługi niezbędne do funkcjonowania przedsiębiorstw. Znacznie trudniejsze w realizacji wydaje się ograniczenie zużycia, czyli poprawa efektywności energetycznej. Czy warto taki wysiłek ponieść?
Dzięki efektywności wiemy jaka jest skuteczność i wydajność realizowanych działań czy procesów. W teorii jest to stosunek uzyskanego efektu do wkładu poniesionego w celu jego osiągnięcia. W przypadku efektywności energetycznej poniesionym wkładem będzie zużycie energii, a efektem wykonanie pracy mechanicznej (np. przez pompę), ogrzewanie czy też oświetlenie budynku.
Zgodnie z ustawową definicją, efektywność energetyczna to stosunek uzyskanej wielkości efektu użytkowego danego obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji (w typowych warunkach ich użytkowania lub eksploatacji) do ilości zużycia energii przez ten obiekt, urządzenie techniczne lub instalację, albo w wyniku wykonanej usługi niezbędnej do uzyskania tego efektu.
- Co to oznacza w praktyce?
Efektywność energetyczna pokazuje czy pobierane przez nas nośniki energii (paliwa, energia elektryczna, ciepło) wykorzystujemy w sposób optymalny i racjonalny. Działania służące poprawie efektywności energetycznej to próba znalezienia odpowiedzi na pytanie: jak uzyskać zakładany efekt przy jak najmniejszym zużyciu energii?
Najprostszym przykładem poprawy efektywności energetycznej jest wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne oświetlenie LED lub wybór urządzeń AGD/RTV o najwyższej klasie energetycznej. Innym działaniem służącym poprawie efektywności energetycznej może być eco-driving, czyli ekonomiczna jazda samochodem pozwalająca na ograniczenie zużycia paliwa. Oszczędności dla jednego samochodu może nie robią zbyt dużego wrażenia, jednakże w przypadku dużej floty biznesowej korzyści finansowe są już znaczące. Efekt skali zadziała także w przypadku wymiany oświetlenia lub sprzętu komputerowego w biurze. Wymiana 100 monitorów o mocy 44W na urządzenia o mocy 20W może dać oszczędność ponad 4 MWh rocznie (zakładając, że urządzenia te są wykorzystywane przez 225 dni roboczych w roku po 8 godzin). To więcej niż zużywa statystyczne gospodarstwo domowe w Polsce (ok. 2,5 MWh). A co jeśli pracownicy po wyjściu z pracy nie wyłączą monitora? Zużycie energii w trybie czuwania to kolejne 0,7 MWh rocznie (w przypadku starszych modeli monitorów pobór mocy w trybie czuwania to ponad 1 W). Jest to energia, którą można w bardzo prosty sposób zaoszczędzić.
Należy pamiętać, że celem poprawy efektywności energetycznej jest zachowanie dotychczasowego efektu użytkowego przy zmniejszeniu zużycia energii. Konsekwencją nie ma być przebywanie w nieoświetlonych i nieogrzanych pomieszczeniach. W przypadku ogrzewania, istotą poprawy efektywności energetycznej jest zmniejszenie ilości energii zużywanej na wytworzenie ciepła, w sposób, który nie zmniejszy naszego komfortu termicznego. W praktyce można to zrealizować poprzez ocieplenie domu czy biura lub poprzez wymianę źródła ciepła na bardziej efektywne. Oprócz znacznej oszczędności energii, takie inwestycje będą miały korzystny wpływ na środowisko naturalne.
- Poprawa efektywności energetycznej z korzyścią dla budżetu firmy i nie tylko
Poprawa efektywności energetycznej może mieć korzystny wpływ na budżet firmy. Zmniejszenie zużycia energii to niższe rachunki za prąd, ciepło czy też gaz. Skorzysta na tym zarówno kilkuosobowa firma, jak i duża korporacja. Podwyższanie efektywności energetycznej ma także pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza w kontekście nagłośnionego w ostatnim czasie problemu smogu w Polsce. Wszelkie działania służące poprawie tej sytuacji są niezwykle ważne. Dodatkową motywacją dla przedsiębiorców może być także poprawa wizerunku firmy, wynikająca z promowania efektywności energetycznej i ekologicznych rozwiązań.
Działania związane z poprawą efektywności energetycznej możemy i powinniśmy zacząć we własnym domu. Jednakże znaczna część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z płynących z tego tytułu korzyści. W związku z tym istotną rolę w działaniach na rzecz efektywności energetycznej pełnią przedsiębiorstwa oraz instytucje (zwłaszcza sektora publicznego). Poza korzyściami finansowymi i ekologicznymi, aktywność firm na tym polu ma istotny walor edukacyjny. Dobry przykład płynący od biznesu może się przyczynić do wzrostu świadomości całego społeczeństwa.
- Gdzie szukać oszczędności?
Największe oszczędności energii mogą osiągnąć przedsiębiorstwa, a wzrost efektywności energetycznej można uzyskać poprzez::
-
- modernizację lub wymianę oświetlenia i urządzeń wykorzystywanych w przedsiębiorstwie,
- zwiększenie wydajności procesów produkcyjnych,
- zastosowanie efektywnych systemów wentylacji i klimatyzacji,
- stosowanie systemów odzysku ciepła,
- ograniczanie strat związanych np. z poborem energii biernej, z zasilaniem urządzeń telekomunikacyjnych lub informatycznych,
- termomodernizację, wymianę stolarki okiennej.
Działania te wiążą się z pewnymi kosztami. Dlatego powinniśmy pamiętać, że najprostszym sposobem ograniczania zużycia energii, także w gospodarstwach domowych, jest po prostu racjonalne użytkowanie urządzeń.
- Audyt energetyczny – przykry obowiązek czy szansa na wymierne korzyści dla firmy?
Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej nakłada na określoną grupę przedsiębiorców obowiązek szczegółowego przeglądu wykorzystania energii odpowiadającego za co najmniej 90% całkowitego zużycia energii związanego z prowadzoną działalnością. Taki przegląd to audyt efektywności energetycznej, na który składa się:
-
- analiza zużycia energii,
- opis stanu technicznego obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji,
- wykaz przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie,
- ocena opłacalności ekonomicznej zaproponowanych przedsięwzięć wraz z możliwą do uzyskania w nich oszczędność energii;
Przeprowadzenie audytu to obowiązek, który może przynieść wymierne profity. Podstawową korzyścią dla przedsiębiorstwa jest znaczące ograniczenie kosztów nośników energii np. kosztów zasilania, ogrzewania, paliwa. Zgodnie z informacją opublikowaną przez Urząd Regulacji Energetyki, ustawowy obowiązek zrealizowało w 2017 roku 3506 przedsiębiorstw, a możliwa do uzyskania roczna oszczędność energii końcowej wynosi łącznie ponad 973 tys. ton oleju ekwiwalentnego (1 toe to 11,63 MWh). Stanowi to ok. 40% energii elektrycznej lub 25% energii cieplnej zużytej w 2015 roku przez gospodarstwa domowe w Polsce.
Inwestycje służące poprawie efektywności energetycznej to nie tylko niższe rachunki. To okazja na dodatkowy przychód dla przedsiębiorstwa. Realizacja przedsięwzięć, których szczegółowy wykaz ogłasza Minister Energii na drodze rozporządzenia, jest szansą na pozyskanie świadectw efektywności energetycznej. Ich liczba odpowiada energii finalnej zaoszczędzonej w wyniku danego przedsięwzięcia. Prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia są zbywalnym towarem giełdowym. Rynkowa cena białego certyfikatu w transakcjach sesyjnych na Towarowej Giełdzie Energii wynosi obecnie ok. 800 zł/toe. Ich sprzedaż może dać wymierne przychody w budżecie firmy. Warto z tej szansy skorzystać.
Oprócz powyższych rozwiązań, pamiętajmy, że każda firma ma możliwość dowolnego wyboru sprzedawcy energii elektrycznej i gazu. Z punktu widzenia klienta biznesowego, warto zastanowić się nad zakupem różnych usług od jednej firmy (energii elektrycznej, gazu, usług telekomunikacyjnych). To nie tylko szansa na dodatkowe oszczędności, korzyścią dla przedsiębiorstwa będzie również wygoda. Takie możliwości stwarza dla swoich klientów Plus.