Click here to configure TopSite
16-01-2023

Internet rzeczy - sprawdź rozwiązania IoT dla swojego biznesu

 

Internet rzeczy to koncepcja, według której przedmioty pośrednio lub bezpośrednio gromadzą, przetwarzają, wymieniają dane poprzez sieć komputerową lub inteligentną instalację elektryczną. Na całym świecie do Internetu może być podłączonych nawet kilkadziesiąt miliardów urządzeń. IoT znajduje zastosowanie nie tylko w domach, ale ma coraz większy wpływ na rozwój wielu gałęzi przemysłu oraz biznesu. Sprawdź, czym jest Internet rzeczy, jak może sprawdzić się w Twoim biznesie oraz co oferuje w tym zakresie Plus.

Co to jest IoT? 

 

IoT to skrót od angielskiego zwrotu Internet of Things, czyli Internet rzeczy. Jedna z jego definicji zakłada, że jest to sieć połączonych oraz skomunikowanych ze sobą urządzeń w taki sposób, aby odciążyć w zadaniach ludzi, aby mieli czas na bardziej wymagające, kreatywne działania. 

Do urządzeń IoT zaliczamy między innymi inteligentne sprzęty z kategorii smart home m.in.: nowoczesne telewizory, skomunikowane z siecią pralki i lodówki, zdalnie starowane żarówki, a nawet inteligentne gniazdka elektryczne. Jednak Internet rzeczy to nie tylko przedmioty, które mają zastosowanie w naszych domach. Połączenie między urządzeniami daje szerokie możliwości rozwoju biznesu, wielu gałęzi przemysłu, ale także miast, państw, a finalnie zmianę codziennego życia.

Związek IoT i M2M

 

Pojęcie IoT jest ściśle powiązane z używanym od dawna określeniem M2M (skrót pochodzi od anglojęzycznego zwrotu machine to machine). M2M działa ściśle na dostępnych „standardowych” zasobach publicznych sieci mobilnych. Jest to zatem jakby automatyczny abonent, posiadający wszystkie ogólnie dostępne możliwości komunikacji, ale łączący się z innymi urządzeniami lub serwerami firmy i to głównie z użyciem wiadomości SMS bądź transmisji danych. Dla zabezpieczenia komunikacji używane są prywatne APN. Oprócz M2M pojawiają się też nowe narzędzia komunikacji takie jak technologie LPWA ale o tym nieco dalej.

IoT jest koncepcją wykorzystującą możliwości M2M w warstwie komunikacyjnej. W komunikacji może brać udział dowolna ilość urządzeń. Wszystko zależy od struktury, jaką chcesz zbudować, oraz potrzeb i zastosowania. Wykorzystując Internet rzeczy oraz M2M, można rozwijać nawet duże przedsiębiorstwa oraz miasta. Wprowadzenie inteligentnych rozwiązań to pozytywny wpływ na ekologię, a także ekonomię prowadzonego przedsięwzięcia.

Czym jest technologia Narrowband?

 

Koncepcję Internetu Rzeczy warto wykorzystać do realizacji inteligentnych pomiarów. Jest to tzw. smart metering. W tym celu możesz wykorzystać mechanizmy M2M ale też właśnie wprowadzane nowoczesne technologie LPWA (Low Power Wide Area). Są to technologie radiowe, które zostały przygotowane specjalnie z myślą o obsłudze dużych ilości urządzeń pracujących w trudnych warunkach i zużywających minimalne ilości energii. Pierwszą z tej grupy jest Narrowband IoT, czyli sieć działająca na podstawie licencjonowanego pasma radiowego. Gwarantuje ona docieranie sygnału do miejsc trudnodostępnych, takich jak garaże podziemne lub studzienki kanalizacyjne oraz ekstremalną oszczędność baterii w urządzeniu. Transmisja danych w NBIoT jest dwukierunkowa. Innymi technologiami są CAT-M, gwarantujące dodatkowo mobilność urządzeń.

Warto wiedzieć, że z technologii LPWA mogą korzystać wyłącznie Klienci Plus, posiadający wykupioną usługę Prywatny APN.

Internet rzeczy w biznesie, czyli smart business

 

Wraz z IoT w kwestii biznesu pojawia się pojęcie smart business. Warto stworzyć inteligentny biznes, który jest pełen kompleksowych rozwiązań zdecydowanie ułatwiających wykonanie różnych zadań. Dzięki odpowiednim urządzeniom oraz koncepcji IoT można zwiększyć wydajność pracy, a także wykrywać awarie i zapobiegać potencjalnym problemom. 

Oto kilka przykładów wykorzystania technologii i machine to machine w IoT:

  • pomiary – warto wykorzystać komunikację M2M, aby dokonywać stałych pomiarów nawet w trudno dostępnych lokalizacjach. Czujniki pracują bez udziału człowieka, a wyniki pomiarowe mogą okazać się kluczowe w wielu kwestiach,

  • zarządzanie odpadami – zastosowanie M2M jest w stanie usprawnić wywóz odpadów. Jest to sposób na kontrolowanie poziomu napełnienia nawet ogromnej sieci śmietników,

  • oświetlenie w mieście – IoT oraz M2M można wykorzystać do zarządzania oświetleniem w miastach.

Wykorzystanie komunikacji M2M znajdzie zastosowanie także w szeroko pojętym przemyśle oraz rolnictwie. Wpłynie na zautomatyzowanie zarządzania, a także umożliwi wykrycie potencjalnych awarii i uszkodzeń i szybkie reagowanie w razie ich wystąpienia.

Najszybszy Internet 5G w Polsce – wsparcie dla rozwiązań IoT

 

Internet rzeczy, jak wskazuje nazwa, potrzebuje połączenia z siecią. Jeśli oczekujesz szybkiego przesyłu ogromnej ilości danych i minimalnych opóźnień, to powinieneś sprawdzić możliwości sieci 5G. Najnowsza technologia:

  • sprawdzi się m.in.: w inteligentnych miastach, 

  • usprawni inteligentne pojazdy oraz drogi,

  • wpłynie na rozwój telemedycyny.

Plus to pierwszy polski operator dostarczający dla swoich klientów komercyjną sieć 5G. Warto podkreślić możliwości dotyczące transferu danych. Prędkość technologiczna sięga do 600 Mb/s, co oznacza, że sieć 5G jest w stanie konkurować z Internetem dostarczonym drogą kablową. Jest to możliwe, gdyż Plus udostępnia sieć 5G w paśmie 2600 MHz TDD (wydzielonym specjalnie dla tej technologii). To jedyny operator telefonii komórkowej w kraju oferujący oddzielne pasmo dla sieci 5G.

Jak wygląda kwestia zasięgu sieci 5G w Plusie? Najszybszy mobilny Internet w Polsce dociera już do ponad 19 milionów mieszkańców. Jeżeli jednak Twoja firma nie znajduje się jeszcze w zasięgu sieci 5G, to możesz wykorzystać zalety Internetu mobilnego LTE Plus Advanced. Technologia LTE w Plusie pozwala osiągnąć prędkość do 300 Mb/s podczas pobierania danych i do 50 Mb/s podczas ich wysyłania.

Jak zarządzać M2M? Sprawdź rozwiązania sieci Plus dla twojego Biznesu

 

Sieć Plus dostarcza rozwiązania umożliwiające wykorzystywanie ogromnego potencjału IoT. ​​Karty telemetryczne Plus M2M zapewniają błyskawiczną wymianę danych między urządzeniami na całym świecie. Plus oraz jego globalni partnerzy wykorzystują i udostępniają możliwości najnowszych generacji sieci komórkowych.

Wykorzystując karty telemetryczne Plus M2M, zarządzaj swoją siecią telemetryczną z poziomu innowacyjnej platformy SmartM2M. Internet Mobilny w Plusie to usługa szeroko dostępna oraz działająca na nowoczesnych routerach i modemach lub bezpośrednio w urządzeniach z wbudowanym modemem. Uzyskaj połączenie z klientami, pracownikami, siecią telemetryczną czy urządzeniami w dowolnym miejscu.

W IoT i M2M kluczowe jest także bezpieczeństwo. Warto wiedzieć, że prywatny APN zabezpiecza Twoje dane pomiarowe, przesyłane z urządzeń będących częścią IoT oraz M2M. Prywatny APN to dostępna dla Twoich potrzeb, wydzielona i odseparowana sieć transmisji danych 2G, 3G, LTE i 5G. Dane przesyłane w ramach Prywatnego APN są szyfrowane i nikt z publicznej sieci nie ma do nich dostępu.

Polecane

11-01-2023
Ranking SpeedTest.pl: najszybszy Internet 5G jest w Plusie!
5G w Plusie to najszybsze 5G w Polsce, z maksymalną szybkością technologiczną nawet do 600 Mb/s. Według niezależnych danych z grudnia 2022r. przeprowadzonych przez SpeedTest.pl, Plus pozostaje niekwestionowanym liderem prędkości pobierania danych, osiągając średnią na poziomie 139,3 Mb/s. Taki wynik możliwy jest m.in. dzięki posiadaniu dedykowanego pasma częstotliwości.
Czytaj dalej