W biznesie ważną kwestią jest zarządzanie danymi firmy. Każdego dnia w Twojej firmie mogą być odbierane, przesyłane i przechowywane różne typy danych. Coraz częściej w tym celu wykorzystywane są chmury – bez względu na to, czy korzystasz z chmury prywatnej, czy publicznej, kluczowa jest technologia działania danej usługi. Przekonaj się, czym jest Cloud Computing i jakie korzyści może przynieść dla Twojego biznesu.
Czym jest Cloud Computng?
Cloud Computing w tłumaczeniu na język polski to chmura obliczeniowa. Jest to technologia, która opiera się na zdalnym zapisywaniu, przetwarzaniu i zarządzaniu danymi. Wszelkie usługi z zakresu IT są również dostarczane zdalnie, a ich hostowanie odbywa się w zewnętrznej centrali danych (może być ich kilka) zamiast na firmowych lokalnych serwerach. Oznacza to, że nie potrzebujesz zakupu licencji oraz oprogramowania. Korzystasz z dostarczanych zdalnie usług przez usługodawcę wykorzystując do tego Cloud Computing.
Cloud Computing – rodzaje
Cloud Computing jest oparty na przetwarzaniu danych. Jednak sposoby tego przetwarzania mogą być różne. Wyróżniamy trzy główne rodzaje chmur obliczeniowych:
- Infrastructure as a Service (w skrócie IaaS) – jest to znany i zarazem najbardziej podstawowy typ Cloud Computing, a jego działanie opiera się na udostępnieniu infrastruktury obliczeniowej przez dostawcę. Oznacza to, że można zdalnie wynająć infrastrukturę IT, tj. serwery, systemy operacyjne, pamięci masowe itd. Środowisko IT utrzymuje w tym przypadku dostawca usługi. Zaletą rozwiązania typu IaaS jest skalowalność – bardzo łatwo dostosować i skonfigurować całą infrastrukturę do zapotrzebowania firmy. Z jednej strony możemy zwiększyć moc obliczeniową i zasoby, a z drugiej obniżyć je do minimum – w zależności od potrzeb. W rzeczywistości płacisz za wykorzystywane usługi, oznacza to brak inwestycji w infrastrukturę fizyczną o dużej mocy obliczeniowej, która mogłaby nie być w pełni wykorzystana.
- Platform as a Service (w skrócie PaaS) – chmura obliczeniowa tego typu jest stosowana głównie przez programistów. Dostawca usług zapewnia wirtualne środowisko pracy wraz z dostosowanymi do potrzeb programami i aplikacjami. W praktyce najczęściej otrzymujesz infrastrukturę z modelu IaaS oraz dostosowane narzędzia deweloperskie. Wykorzystując Cloud Computing w modelu PaaS możesz liczyć na skalowalność usługi i całej infrastruktury IT. Jednocześnie mając zapewniony zdalny dostęp do narzędzi deweloperskich zespół programistów może pracować i testować rozwiązania z dowolnego miejsca.
- Software as a Service (w skrócie SaaS) – jest to obecnie najbardziej zaawansowany wariant Cloud Computing, w którym oprogramowanie jest usługą. Dostawca dostarcza firmie gotowe oprogramowanie – w tym przypadku począwszy od infrastruktury, a kończąc na gotowym programie. Dostawca odpowiada w pełni za poprawność działania usługi, klient powinien liczyć także na wszelkie aktualizacje, poprawki dotyczące bezpieczeństwa oraz inne usprawnienia ze strony dostawcy. Użytkownicy łączą się jedynie z aplikacją wykorzystująca Cloud Computing przez Internet, używając telefonu czy komputera, co zwykle odbywa się za pomocą przeglądarki internetowej.
Chmura obliczeniowa i jej zalety
Bez względu na wybrany typ, chmura obliczeniowa z pewnością niesie ze sobą wiele zalet w biznesie. Jest to przede wszystkim duża elastyczność korzystania z usług. Możesz podłączyć się do Cloud Computing z dowolnego urządzenia, jak laptop czy smartfon, i uzyskać dostęp do danych oraz plików, nad którymi pracujesz. Ponadto warto docenić skalowalność, objawia się ona w zapotrzebowaniu na moc obliczeniową infrastruktury. Samo rozwązanie jest skalowane, jeśli potrzebujesz więcej, to zwiększasz zakres usługi o dostępne opcje, Gdy masz mniejsze potrzeby, to zmniejszasz wykorzystywane zasoby. Taki zabieg pozwala także generować oszczędności. Pod kątem finansów jesteś w stanie także zaplanować wydatki na usługę, dostosować je do zapotrzebowania i w ten sposób oszacować przyszłe koszta.
Ważnym aspektem usługi Cloud Computing jest bezpieczeństwo. Na początku drogi rozwoju chmur obliczeniowych wiele firm zastanawiało się, czy ich dane faktycznie będą bezpieczne. Obecnie dostawcy dbają o zaawansowaną ochronę Anty-DDoS, poprawki związane z zabezpieczeniami, prywatne połączenia, tworzenie automatycznych backupów z zapewnieniem georeplikacji. To pokazuje, jak wiele kroków pod kątem zabezpieczenia danych oraz infrastruktury podejmuje dostawca usług.