Trwa ładowanie...
28-05-2025

Czas czytania artykułu: 4 minuty

Usługa LTE 420 od Plusa dla Biznesu zapewnia niezawodną komunikację kryzysową niezależnie od warunków terenowych. Działa nawet w sytuacji przeciążenia sieci komórkowej, a jej zasięg obejmuje ponad 95% powierzchni kraju. W jakich sytuacjach usługa sprawdza się najlepiej? Jakie jest jej zastosowanie w gospodarce?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest LTE 420 i jak działa.
  2. Jak LTE 420 wspiera komunikację kryzysową w sytuacjach awaryjnych.
  3. W jakich branżach LTE 420 ma szczególne zastosowanie.
  4. Jakie korzyści dla zarządzania kryzysowego oferuje dedykowana sieć łączności.

 

Kiedy użycie częstotliwości 420 MHz ma największy sens?

Wykorzystanie częstotliwości 420 MHz w sieci LTE jest szczególnie uzasadnione w sytuacjach, w których niezbędna jest niezawodna komunikacja. Dzięki doskonałym właściwościom propagacyjnym sygnał w tym paśmie skutecznie przenika przez przeszkody terenowe – zapewnia to stabilność połączeń nawet w najtrudniejszych warunkach.

W sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe czy awarie infrastruktury krytycznej, tradycyjne sieci komunikacyjne mogą ulec przeciążeniu lub uszkodzeniu. Dedykowana w usłudze Plus MCX sieć LTE 420 MHz działa niezależnie od publicznych systemów, dzięki czemu umożliwia służbom odpowiedzialnym za zarządzanie kryzysowe zachowanie ciągłości komunikacji. Ponadto wykorzystanie technologii LTE zapewnia wysoką jakość połączeń i szybkość transmisji danych.

Plus MCX (Mission Critical Services), czyli rozwiązanie wykorzystujące pasmo 420 MHz, umożliwia nie tylko połączenia głosowe, ale też transmisję danych oraz komunikację grupową. Podczas koordynacji działań ratunkowych jest to szczególnie przydatne, pozwala bowiem na szybką wymianę informacji i łączenie zespołów na różnych poziomach operacyjnych.

Usługa Plus MCX wykorzystuje rozwiązanie MCPTT (Mission Critical Push to Talk), czyli specjalny system dyspozytorski. Ma on wiele funkcjonalności, które ułatwiają dyspozytorom zarządzanie podczas kryzysu i umożliwiają sprawną koordynację wszystkich grup biorących udział w akcjach ratunkowych – także w trudnym terenie i przy niesprzyjających warunkach pogodowych.

Gdzie i od kiedy będzie dostępna usługa LTE 420?

Usługa LTE 420, oferowana przez Grupę Polsat Plus, będzie dostępna na terenie niemal całej Polski – wszędzie tam, gdzie dociera zasięg sieci LTE (obecnie pokrywa on ponad 95% powierzchni kraju). Uruchomienie usługi jest planowane na początek 2025 roku.

Łączność krytyczna dla kluczowych branż

Łączność zapewniająca bezproblemową komunikację ma krytyczne znaczenie podczas zarządzania kryzysowego. Technologia LTE 420 wykorzystywana w ramach usługi Plus MCX wykracza jednak dalece poza działania ratunkowe. Dzięki elastyczności, niezawodności i zaawansowanym funkcjom znajduje zastosowanie w wielu obszarach gospodarki i podmiotach posiadających infrastrukturę krytyczną, które wymagają bezpiecznej i niezawodnej komunikacji.

Służby ratunkowe mogą wykorzystywać technologię LTE 420 do koordynacji działań w czasie rzeczywistym. Umożliwia to natychmiastową i efektywną reakcję na sytuacje kryzysowe, niezależnie od warunków terenowych oraz obciążenia sieci. Informacje o lokalizacji, obrazy z kamer czy szczegółowe dane dotyczące zdarzenia mogą być przesyłane bez opóźnień. Sprawny przepływ informacji znacząco ułatwia podejmowanie decyzji.

Jedną z branż o krytycznym znaczeniu dla całego kraju jest energetyka – w tym obszarze gospodarki niezawodna komunikacja pozwala zminimalizować skutki groźnych awarii i potencjalnych sabotaży poprzez stały nadzór nad wszystkimi elementami infrastruktury i kontakt z grupami naprawczymi. Technicy mogą wymieniać informacje o usterkach i ich lokalizacji, żeby skrócić czas reakcji i pracować efektywniej, co powinno przełożyć się na niższe straty finansowe. Ponadto sieć LTE 420 MHz jest wysoce odporna na próby ingerencji z zewnątrz i zakłócenia.

Sieć do łączności krytycznej LTE 420 MHz znajduje także zastosowanie w transporcie i logistyce. Umożliwia monitorowanie krytycznych transportów w czasie rzeczywistym, zwiększa bezpieczeństwo przewozów oraz ułatwia organizację akcji ratunkowej w razie wypadku.

Firmy zajmujące się ochroną mienia i zapewnianiem bezpieczeństwa – czy to podczas imprez masowych, czy wokół infrastruktury krytycznej – mogą wykorzystać sieć LTE 420 MHz do zapewnienia swoim zespołom stałego kontaktu z centralą i między sobą. Dzięki temu mogą natychmiastowo reagować na incydenty oraz udostępniać sobie informacje i materiały potrzebne podczas zabezpieczania obiektów lub wydarzeń. Podnosi to skuteczność działań ochroniarskich i znacząco skraca czas reakcji na zdarzenia wymagające interwencji.

To nie wszystko – zgodnie ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia 2025 roku, jednym z obowiązków samorządów jest zapewnienie niezawodnej komunikacji kryzysowej. Władze lokalne mogą otrzymać na ten cel dotację celową z budżetu państwa. Usługa Plus MCX świetnie wpisuje się w wymagania ustawodawcy, zapewniając stałą, bezpieczną i niezawodną łączność ze służbami odpowiedzialnymi za realizację zadań obrony cywilnej.

Podsumowanie

Usługa Plus MCX, która wykorzystuje pasmo LTE 420 MHz, to jedyne takie rozwiązanie w Polsce. Podobne systemy funkcjonują już z powodzeniem w wielu krajach na świecie, m.in. Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Korei Południowej. Wprowadzając tę usługę na rynek, wyszliśmy naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu firm, organizacji i instytucji na szerokopasmową transmisję danych w sieciach krytycznych, która może posłużyć do komunikacji na wielu polach – głosowej, video czy transmisji danych.

Jeśli szukasz niezawodnego rozwiązania do komunikacji kryzysowej dla swojej organizacji lub instytucji, skontaktuj się z Doradcą Biznesowym, który pomoże Ci aktywować usługę Plus MCX.

Polecane
14-01-2025

Innowacyjna Sieć Łączności Krytycznej – Plus MCX

Grupa Polsat Plus finalizuje prace nad wdrożeniem ogólnopolskiego rozwiązania infrastrukturalnego z zakresu łączności krytycznej – Plus MCX, którego celem jest zapewnienie niezawodnej łączności w sytuacjach kryzysowych, takich jak np. powódź. Uruchamiany system działa w oparciu o wydzieloną sieć telekomunikacyjną na częstotliwości 420 MHz w technologii LTE, dzięki czemu można zrealizować połączenia głosowe, transmisję danych oraz komunikację grupową przeznaczoną dla służb i agencji państwowych, jednostek samorządowych oraz przedsiębiorstw.
Czytaj dalej
11-05-2025

Jak oszczędzać energię elektryczną w firmie?

Wiedząc, jak oszczędzać energię elektryczną w firmie, można obniżyć wydatki, poprawić wizerunek i zawalczyć o lepszą pozycję na rynku. Wbrew pozorom korzyści z oszczędzania energii mogą odczuć nie tylko firmy z sektora przemysłowego – także przedsiębiorstwa handlowe i usługowe mogą zmniejszyć koszty prowadzenia działalności. Jakie są sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej? Czy outsourcing energetyczny może w tym pomóc?
Czytaj dalej
26-02-2025

Nowe technologie – w co będą inwestować firmy?

Nowe technologie wpływają na efektywność i konkurencyjność przedsiębiorstw, a także pomagają dostarczać więcej wartości klientom. Obecnie coraz trudniej jest konkurować, nie wykorzystując innowacji – pojawiają się nawet w małych i średnich przedsiębiorstwach, które dzięki temu mogą rywalizować z większymi konkurentami. Jakie technologie będą cieszyć się popularnością w 2025 roku? W co warto inwestować?
Czytaj dalej