Czas czytania artykułu: 4 minuty
Wiedząc, jak oszczędzać energię elektryczną w firmie, można obniżyć wydatki, poprawić wizerunek i zawalczyć o lepszą pozycję na rynku. Wbrew pozorom korzyści z oszczędzania energii mogą odczuć nie tylko firmy z sektora przemysłowego – także przedsiębiorstwa handlowe i usługowe mogą zmniejszyć koszty prowadzenia działalności. Jakie są sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej? Czy outsourcing energetyczny może w tym pomóc?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego oszczędzanie energii elektrycznej ma kluczowe znaczenie dla firmy.
- Jak zarządzanie zużyciem energii może wpływać na koszty i wizerunek organizacji.
- Jakie kroki zwiększają efektywność energetyczną przedsiębiorstwa.
- Dlaczego świadomość pracowników jest istotna w oszczędzaniu energii.
Dlaczego oszczędzanie energii w firmie ma znaczenie?
Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego w 2023 roku 65% firm podniosło ceny produktów i usług z powodu wyższych cen energii i paliw. Jednocześnie blisko 40% przedsiębiorstw zrealizowało lub planowało inwestycje w zmniejszenie kosztów energii, takie jak własne OZE czy modernizacja parku maszynowego. Choć od początku 2024 roku średnia cena energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym utrzymuje się na stabilnym poziomie, prąd dla firm wciąż jest drogi, co zmniejsza konkurencyjność polskich przedsiębiorstw.
Wykorzystując wiedzę o tym, jak oszczędzać energię elektryczną w firmie, przedsiębiorcy mogą zmniejszyć koszty swoich produktów i usług, stworzyć wizerunek odpowiedzialnej, dbającej o środowisko organizacji i przyczynić się do ochrony środowiska. Firmy, które zdecydowały się na zrównoważony rozwój, w tym oszczędzanie energii elektrycznej, mogą też łatwiej przyciągać inwestorów i utrzymywać lojalność klientów na wyższym poziomie.
Jak oszczędzać energię elektryczną w firmie?
Oszczędzanie energii warto zacząć od monitorowania urządzeń elektrycznych. W ten sposób firma może zidentyfikować energochłonne obszary i wykryć potencjalne marnotrawstwo. Nowoczesne urządzenia pomiarowe, systemy analityczne i audyty energetyczne ułatwiają opracowanie i wdrożenie strategii oszczędzania energii elektrycznej.
Za znaczną część zużycia prądu w firmach odpowiadają urządzenia przemysłowe lub biurowe. Modernizując park maszynowy lub wyposażenie biur, warto zwrócić uwagę na efektywność energetyczną urządzeń. Sprzęt posiadający funkcję automatycznego wyłączania lub regulacji mocy pozwala ograniczyć marnotrawstwo.
Do redukcji zużycia prądu przyczynić się może także modernizacja oświetlenia. Żarówki LED zużywają znacznie mniej energii elektrycznej od tradycyjnych. Mają też dłuższy cykl życia. W połączeniu z rozwiązaniami z zakresu Internetu Rzeczy da się zoptymalizować zużycie energii elektrycznej wynikające z oświetlenia, obniżając koszty, bez negatywnego wpływu na warunki pracy. To dobry sposób na oszczędzanie energii w biurze, hali magazynowej czy warsztacie.
Nie należy pomijać także czynnika ludzkiego – organizowanie szkoleń i kampanii edukacyjnych dla pracowników może pomóc im pozbyć się szkodliwych nawyków, które często są przyczyną marnotrawstwa energii. Wzrost świadomości załogi pomaga zwiększyć oszczędności i buduje większe poczucie odpowiedzialności za firmę.
Działania mające na celu zmniejszenie kosztów związanych ze zużyciem prądu powinny być skierowane także na zewnątrz organizacji – zmiana dostawcy energii elektrycznej, renegocjacja obecnej umowy lub wybór taryfy dopasowanej do specyfiki firmy mogą zmniejszyć koszty nawet wtedy, gdy zużycie pozostanie na tym samym poziomie.
Odpowiedzią na rosnące ceny energii elektrycznej może być jej samodzielna produkcja, która jest możliwa dzięki OZE. Montaż paneli fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych pozwala ograniczyć zużycie energii od zewnętrznego dostawcy i tym samym zredukować koszty. Inwestycje w Odnawialne Źródła Energii wpływają też pozytywnie na wizerunek firmy – klienci mogą postrzegać ją jako organizację społecznie odpowiedzialną, a kontrahenci jako stabilnego, innowacyjnego partnera.
Czy outsourcing energetyczny to dobre rozwiązanie dla firmy?
W ramach outsourcingu energetycznego zewnętrzna firma może zająć się opracowaniem i wdrożeniem strategii energetycznej, doradztwem czy modernizacją infrastruktury. Ułatwia to realizację działań związanych z optymalizacją zużycia prądu i zmniejszeniem śladu węglowego. Dzięki outsourcingowi energetycznemu nawet małe przedsiębiorstwa, których nie stać na zatrudnienie specjalistów z tej dziedziny, mogą stać się bardziej ekologiczne i konkurencyjne.
Delegowanie zadań związanych z optymalizacją zużycia energii w firmie poprawia jej rentowność i odciąża pracowników. Organizacja nie musi wówczas szukać specjalistów i samodzielnie analizować złożonego rynku energii oraz dostępnych rozwiązań – zajmują się tym eksperci w dziedzinie energetyki, którzy wiedzą, jak oszczędzać energię elektryczną w firmie w efektywny sposób.
Jak technologia wspiera oszczędzanie energii w firmie?
Chcąc oszczędzać energię elektryczną w firmie, warto posiłkować się nowoczesną technologią – rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy ułatwiają zdalne opomiarowanie i zarządzanie zużyciem w czasie rzeczywistym. System OMNITORUS, z którego mogą korzystać klienci Plusa dla Biznesu, umożliwia m.in. dostosowanie poziomu zamawianej mocy do realnych potrzeb, eliminując marnotrawstwo i tworząc realne oszczędności.
Dzięki dokładnej kontroli nad zużyciem i wszystkimi parametrami energii elektrycznej firma nie musi obawiać się wysokich kar za przekroczenie mocy zawartej w umowie. W sytuacji gdy zużycie zbliża się do poziomu zdefiniowanego przez klienta, system wyświetla ostrzeżenie lub podejmuje ustalone wcześniej działania.
Jeżeli firma opiera swoje funkcjonowanie na wykorzystywaniu rozbudowanej infrastruktury IT, może zaoszczędzić na jej utrzymaniu, wybierając zewnętrzne Data Center w ofercie Plusa dla Biznesu. Wówczas wszelkie koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej, a także zapewnienie ciągłości jej dostaw, spoczywają na operatorze centrum danych, a firma może skupić się w pełni na swojej podstawowej działalności biznesowej.
Skontaktuj się z Doradcą Biznesowym, który wyjaśni, jak oszczędzać energię w firmie i pomoże Ci wybrać rozwiązania dopasowane do Twojej organizacji.