Trwa ładowanie...
25-11-2024

Czas czytania artykułu: 5 minut

 

Aby poprawić wydajność firmowych urządzeń sieciowych, wprowadzono protokół MPLS. Co to jest? To technologia, która umożliwia połączenie wszystkich oddziałów firmy w jedną, spójną sieć, wykorzystując niezawodne łącza światłowodowe lub radiowe. Zapewnia szybki, bezpieczny transfer danych i pozwala na efektywne zarządzanie siecią, co jest idealnym rozwiązaniem dla firm o rozproszonej strukturze.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest sieć MPLS i jak działa w firmowej infrastrukturze.
  2. Jak MPLS może wspierać wydajność i bezpieczeństwo firmy.
  3. Kiedy sieć MPLS może być szczególnie przydatna.
  4. Czym się MPLS różni się od SD-WAN, VPN czy VPLS.

 

MPLS – co to jest za sieć?

 

MPLS (ang. Multiprotocol Label Switching) pozwala na stworzenie zintegrowanej sieci łączącej wszystkie oddziały firmy za pomocą stabilnych łączy światłowodowych lub radiowych. Przeznaczone dla sieci MPLS łącza nie są dzielone z innymi użytkownikami, co pozwala na płynną komunikację wewnątrz firmy. Priorytetyzacja transmisji zapewnia najwyższą jakość dla połączeń głosowych, wideo oraz krytycznych systemów, co umożliwia działanie firmy tak, jakby wszystkie jej lokalizacje znajdowały się w jednym miejscu.

Sieć firmowa MPLS umożliwia łatwe zarządzanie priorytetami ruchu danych, pozwalając samodzielnie określić, które programy i systemy wymagają szybkiej i bezbłędnej komunikacji. Dzięki temu narzędzia takie jak oprogramowanie do wideokonferencji czy inne strategiczne aplikacje będą działać płynnie i bez zakłóceń, podczas gdy mniej istotne procesy mogą być obsługiwane w dalszej kolejności, kiedy tylko zasoby zostaną uwolnione. Takie rozwiązanie gwarantuje sprawne funkcjonowanie firmy, niezależnie od liczby i rozmieszczenia jej oddziałów.

 

MPLS w nowoczesnej firmie – kiedy się przyda?

 

Technologia MPLS jest wykorzystywana w usługach, które wymagają optymalizacji transmisji danych, szczególnie tam, gdzie konieczne jest łączenie rozproszonych urządzeń sieciowych na globalną skalę. W sieciach VPN MPLS dopuszcza integrację wielu sieci LAN w jedną sieć WAN, tworząc spójne środowisko komunikacyjne dla firm działających w różnych lokalizacjach. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorstwo może korzystać ze zintegrowanego połączenia bez względu na lokalizację siedzib. Dzięki zastosowaniu MPLS firmy mogą utrzymać wysoką jakość usług przy jednoczesnym obniżeniu kosztów IT, co umożliwia wypracowanie bardziej konkurencyjnych cen.

Gdzie więc przyda się sieć MPLS? W przedsiębiorstwach, które muszą połączyć sieci wewnętrzne z wielu oddziałów rozproszonych geograficznie. Gwarantuje to szybki i bezpieczny przepływ danych.

Sieć MPLS może znacząco zwiększyć poziom cyberbezpieczeństwa w firmie dzięki kilku istotnym kwestiom:

  • Segmentacja ruchu – MPLS pozwala na tworzenie wirtualnych sieci prywatnych (VPN), które umożliwiają izolowanie ruchu między różnymi oddziałami lub poszczególnymi działami firmy. Dzięki temu dane przesyłane między tymi segmentami nie mieszają się z ruchem innych użytkowników, co zmniejsza ryzyko nieautoryzowanego dostępu.
  • Dedykowane trasy (LSP – label switched path) – MPLS daje możliwość tworzenia dedykowanych tras przesyłu danych, co oznacza, że ruch sieciowy nie musi przechodzić przez publiczny internet. W ten sposób dane nie są tak narażone na ataki zewnętrzne.
  • Kontrola jakości usług (QoS) – MPLS pozwala na priorytetyzację ruchu sieciowego, co nie tylko optymalizuje wydajność aplikacji, ale także zwiększa bezpieczeństwo poprzez kontrolowanie, które aplikacje mają priorytetowy dostęp do zasobów sieciowych. Można ustawić najwyższy priorytet na przykład dla systemów bezpieczeństwa.
  • Ochrona przed atakami DDoS – dzięki kontrolowanemu przepływowi ruchu i możliwości segmentacji MPLS w połączeniu z rozwiązaniem Plusa DDos Protection może pomóc w zabezpieczeniu firmowej sieci przed cyberzagrożeniami oraz pomóc w łagodzeniu skutków ataków DDoS, ograniczając ich wpływ na krytyczne usługi i aplikacje.
  • Bezpieczne połączenia między lokalizacjami – MPLS zapewnia bezpieczne, prywatne połączenia między różnymi lokalizacjami firmy, co minimalizuje ryzyko wycieku danych podczas transmisji. MPLS oferuje więc zamknięte i bardziej kontrolowane środowisko.

 

MPLS a inne technologie – czym się różnią?

 

MPLS to niejedyna technologia, z której mogą korzystać mniejsze lub większe przedsiębiorstwa. Zobaczmy więc, jak MPLS wypada na tle takich technologii jak VPN czy SD WAN.

 

MPLS vs SD WAN

 

SD-WAN, czyli rozległe sieci komputerowe definiowane programowo (software-defined wide area network), stanowią nowoczesne podejście do zarządzania sieciami WAN. W porównaniu do MPLS SD-WAN oferuje bardziej zaawansowane możliwości – może zwiększyć bezpieczeństwo i wydajność oraz zredukować koszty. Obie technologie, zarówno MPLS, jak i SD-WAN, służą do łączenia użytkowników z siecią niezależnie od ich lokalizacji, umożliwiając pracę zdalną lub łączenie z centralą i oddziałami. Wprawdzie SD-WAN może w przyszłości zastąpić MPLS, ale jednak należy wspomnieć, że obie technologie mają swoje unikatowe zastosowania i nie są bezpośrednimi zamiennikami.

 

MPLS vs VPN

 

Bezpieczeństwo transmisji danych jest kluczowym aspektem, który rozwiązywany jest przez różne technologie. Jak w zestawieniu MPLS vs VPN wygląda ochrona? MPLS oferuje wyższy poziom ochrony niż VPN, dzięki dedykowanym połączeniom między lokalizacjami i wykorzystaniu etykiet do kierowania ruchu. Uniemożliwia to dostęp do danych innym urządzeniom w sieci. VPN działa w publicznym internecie, a więc jest bardziej narażony na ataki, mimo że stosuje szyfrowanie dla ochrony danych. Obie technologie mogą być używane razem, co pozwala na połączenie niezawodności i skalowalności MPLS z bezpieczeństwem i elastycznością VPN. Taki harmonijny system zapewnia optymalną ochronę, efektywność i oszczędności, eliminując potrzebę stosowania dedykowanych łączy.

 

MPLS vs VPLS

 

MPLS vs VPLS, mimo że bazują na podobnej technologii, są dostosowane do różnych potrzeb i oferują odrębne korzyści. MPLS zapewnia elastyczność i skalowalność poprzez tworzenie wirtualnych sieci prywatnych, które segregują ruch, poprawiając tym samym wydajność sieci. Z kolei VPLS jest lepszym wyborem dla organizacji, które pragną mieć pełną kontrolę nad trasowaniem danych. VPLS umożliwia integrację sieci LAN i WAN w sposób, który zwiększa bezpieczeństwo i zapewnia efektywne odzyskiwanie danych po awarii.

 

Rozwiązania sieciowe dla Twojej firmy!

 

Jeśli Twoja firma potrzebuje niezawodnej i bezpiecznej transmisji danych, usługa sieci firmowej MPLS jest idealnym rozwiązaniem. MPLS to zintegrowane, bezpieczne połączenia dla wszystkich lokalizacji. Jeśli szukasz rozwiązania nieco bardziej ekonomicznego, które pozwoli połączyć dwie lokalizacje firmy, świetnym rozwiązaniem będzie łącze dzierżawione realizowane za pomocą linii światłowodowej lub radiowej.

Sieć MPLS doskonale odnajduje się w różnych sektorach. Są to m.in.:

  • urzędy – MPLS gwarantuje bezpieczną wymianę wrażliwych danych petentów oraz łączy wszystkie oddziały w jedną bezpieczną sieć,
  • instytucje finansowe – MPLS zapewnia bezpieczne przesyłanie danych finansowych i łączy oddziały w ramach jednej, chronionej sieci,
  • sklepy online – MPLS umożliwia aktualizację stanów magazynowych w czasie rzeczywistym, co jest niezwykle istotne dla efektywnego zarządzania zapasami,
  • fabryki i koncerny – MPLS pozwala na bezpieczne przesyłanie danych produkcyjnych oraz kontrolę procesów, a także integruje wszystkie lokalizacje w jedną bezpieczną sieć,
  • firmy ubezpieczeniowe – MPLS zapewnia ochronę wrażliwych danych klientów i łączy wszystkie oddziały w ramach zabezpieczonej sieci.

 

Twoja firma również może skorzystać z takich rozwiązań, które zwiększą bezpieczeństwo i efektywność działania. Skontaktuj się z nami – opowiemy więcej o naszych usługach!

Polecane
04-11-2024

Bezpieczeństwo systemów IoT – jak o nie zadbać?

Bezpieczeństwo IoT wymaga kompleksowego podejścia i przemyślanej strategii działania. Infrastruktura złożona z licznych, rozproszonych i różnorodnych urządzeń jest wrażliwa na ataki, ale dzięki odpowiednim działaniom można ją zabezpieczyć przed cyberprzestępcami. Jest to niewątpliwie istotny element podczas zarządzania przedsiębiorstwem. Odpowiednio podjęte kroki pozwolą na zapewnienie ciągłości działania firmy i, co za tym idzie, efektywnego funkcjonowania.
Czytaj dalej