Czas czytania artykułu: 4 minuty
Bezpieczeństwo IoT wymaga kompleksowego podejścia i przemyślanej strategii działania. Infrastruktura złożona z licznych, rozproszonych i różnorodnych urządzeń jest wrażliwa na ataki, ale dzięki odpowiednim działaniom można ją zabezpieczyć przed cyberprzestępcami. Jest to niewątpliwie istotny element podczas zarządzania przedsiębiorstwem. Odpowiednio podjęte kroki pozwolą na zapewnienie ciągłości działania firmy i, co za tym idzie, efektywnego funkcjonowania.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego bezpieczeństwo IoT jest ważne dla firm.
- Jakie są główne zagrożenia dla systemów IoT.
- Jakie zabezpieczenia pomagają chronić infrastrukturę IT.
- Jakie wyzwania dotyczą zabezpieczenia rozwiązań IIoT.
- Jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo systemów IoT w firmie.
Bezpieczeństwo IoT w firmie – dlaczego jest tak ważne?
Wprowadzenie urządzeń wykorzystujących rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy (Internet of Things, IoT) daje ogromne możliwości – pozwala zbierać dane, zarządzać systemami czy optymalizować procesy. Wiąże się jednak także z pewnymi zagrożeniami, których można uniknąć, dbając o bezpieczeństwo IoT.
Atak na infrastrukturę IoT może prowadzić do wycieku danych lub zakłócenia istotnych procesów w organizacji. Urządzenia IoT mogą być też wykorzystane jako botnety do przeprowadzenia ataku DDoS. Cyberprzestępcy nie tylko są w stanie wyrządzić szkody cyfrowe, ale też fizycznie zakłócić funkcjonowanie urządzeń, np. poprzez drenaż baterii. Pozostawienie luk w bezpieczeństwie urządzeń IoT naraża firmy na poważne straty finansowe, wizerunkowe i prawne.
Główne zagrożenia dla bezpieczeństwa urządzeń IoT
Jednym z największych wyzwań związanych z bezpieczeństwem systemów IoT jest zrozumienie charakteru ataków. Pozwala to stworzyć kompleksowe i wielowarstwowe zabezpieczenia, których pokonanie stanowi dla cyberprzestępców wyzwanie.
Ataki DDoS na urządzenia IoT
Atak DDoS polega na zablokowaniu dostępu do zasobów sieciowych poprzez przeciążenie serwera, systemu lub sieci sztucznie wygenerowanym ruchem. Większość urządzeń IoT jest wysoce narażona na tę formę zagrożeń. Hakerzy mogą też wykorzystywać przejęte urządzenia IoT do generowania nadmiernego ruchu sieciowego.
Nieautoryzowany dostęp do urządzeń IoT
Przyczyną tej formy ataku mogą być słabe hasła, zbyt prosta metoda uwierzytelniania lub błędy ludzkie. W tym kontekście warto pamiętać, że w świecie cyberbezpieczeństwa najsłabszym ogniwem jest człowiek. Uzyskawszy dostęp do urządzeń IoT, cyberprzestępcy mogą je wykorzystać do kradzieży danych, manipulacji stanem urządzeń lub nawet próby przejęcia całego systemu.
Malware w systemach IoT
W wyniku zainfekowania szkodliwym oprogramowaniem atakujący może podsłuchiwać i nadpisywać transmisję (czyli przesyłać informacje w miejsce innych danych, powodując ich utratę lub zmianę), podszywać się pod urządzenia IoT czy też przejąć nad nimi kontrolę. Infekcje w urządzeniach IoT są trudne do wykrycia i usunięcia, dlatego firmy powinny skupiać się przede wszystkim na prewencji.
Bezpieczeństwo rozwiązań IIoT – wyzwania i rozwiązania
Przedsiębiorstwa często sięgają też po rozwiązania z zakresu Przemysłowego Internetu Rzeczy (Industrial Internet of Things, IIoT). Obsługują one systemy kluczowe dla funkcjonowania firm, takie jak linie produkcyjne, bezzałogowe urządzenia do transportu czy zarządzanie energią. Są bardziej zaawansowane od standardowych urządzeń IoT i muszą spełniać surowsze wymagania dotyczące cyberbezpieczeństwa.
Od bezpieczeństwa rozwiązań IIoT często zależy ciągłość procesów generujących dochód dla przedsiębiorstwa oraz zdrowie pracowników – przejęte lub zainfekowane urządzenia przemysłowe mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla obsługi.
Podstawowym wyzwaniem w zabezpieczaniu IIoT jest złożoność takich systemów. Trzeba też zwrócić szczególną uwagę na poziom integracji z tradycyjnymi technologiami. Warto kierować się wytycznymi normy IEC 62443 i podchodzić do tej kwestii kompleksowo – niezbędna jest ochrona fizyczna i cyfrowa infrastruktury, a także przemyślane zarządzanie ryzykiem.
Rozwiązania pozwalające podnieść poziom bezpieczeństwa urządzeń IIoT to m.in.:
- przemysłowa zapora sieciowa (firewall),
- szyfrowanie danych przesyłanych przez urządzenia IIoT,
- kontrola identyfikacji,
- wyeliminowanie Shadow IT.
Rozwiązania z zakresu IIoT podnoszą konkurencyjność firm i pozwalają im generować większe zyski, ale wymagają zwrócenia szczególnej uwagi na cyberbezpieczeństwo, gdyż są wysoce podatne na ataki. Dbanie o security awareness, czyli świadomość zagrożeń wśród pracowników organizacji, zmniejsza ryzyko ataku wykorzystującego błąd ludzki.
Jak zadbać o bezpieczeństwo systemów IoT? Kluczowe zasady
Chociaż rozwiązania IoT są wrażliwe na ataki, nie oznacza to, że nie można ich w żaden sposób uodpornić. Decyzje dotyczące dodatkowych zabezpieczeń powinny być podejmowane na podstawie analizy ryzyka, przewidywań dot. potencjalnych zagrożeń i przyjętej strategii. Nie da się bowiem zadbać o bezpieczeństwo IoT bez całościowego podejścia.
Regularne aktualizacje oprogramowania
Aktualizacje oprogramowania usuwają odkryte luki w zabezpieczeniach, co utrudnia działanie cyberprzestępcom. Urządzenia korzystające z przestarzałego oprogramowania są słabymi punktami każdego systemu.
Szyfrowanie danych w systemach IoT
Wykorzystanie protokołów szyfrowania zapewnia sprawne zarządzanie pakietami danych i znacząco utrudnia ich przechwycenie. Wybrany rodzaj szyfrowania musi być kompatybilny z urządzeniami sieciowymi. Szyfrowanie warto połączyć z uwierzytelnianiem danych.
Zarządzanie tożsamościami i dostępem (IAM)
Dwuskładnikowy system uwierzytelniania odrzuca próby nieautoryzowanego dostępu do urządzeń IoT. Zarządzanie tożsamościami weryfikuje użytkownika na podstawie rejestru osób z przyznanym dostępem. Druga część systemu sprawdza, do jakich zasobów dany użytkownik może otrzymać dostęp.
Monitorowanie i audyt bezpieczeństwa systemów IoT
Kompleksowy nadzór nad bezpieczeństwem sieci w czasie rzeczywistym pozwala wykryć nieprawidłowości i szybko podjąć działania w razie ataku. Dzięki audytom bezpieczeństwa organizacja może ulepszać procedury i łatać luki w zabezpieczeniach.
IoT a bezpieczeństwo sieci firmowej
Ze względu na swoją specyfikę urządzenia IoT często stanowią najsłabsze ogniwo w architekturze sieciowej przedsiębiorstw. Problemem w bezpieczeństwie systemów IoT jest też duża liczba i różnorodność tych urządzeń. Atak na infrastrukturę IoT może skutkować włamaniem do sieci firmowej, dlatego nie powinno się bagatelizować kwestii związanych z jej bezpieczeństwem.
Rozwiązaniem tego problemu może być segmentacja sieci. Podzielenie jej na mniejsze, odizolowane segmenty pozwala ograniczyć ewentualne szkody spowodowane atakiem na urządzenia IoT, a główne zasoby firmy pozostają bezpieczne nawet przy obszernym ataku na infrastrukturę IoT.
Jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo systemów IoT w firmie?
Lista obszarów, w których rozwiązania z zakresu IoT wspierają firmy, stale się wydłuża. Stanowią one istotny element Przemysłu 4.0 – pozwalają zbierać ogromne ilości danych i automatyzować zarządzanie całymi środowiskami. W ofercie Plusa znajdziesz rozwiązania IoT, które pozwolą Twojej firmie w pełni wykorzystać potencjał Internetu Rzeczy. Dostarczamy technologię zapewniającą błyskawiczną wymianę danych między urządzeniami nawet w przypadku bardzo złożonej infrastruktury.
Wysoki poziom bezpieczeństwa transmitowanych danych osiągniesz dzięki usłudze prywatnego APN. Odseparowana sieć transmisji danych oparta na technologii bezprzewodowej zapewnia bezpieczne i szyfrowane połączenie między urządzeniami działającymi w ramach firmowego IoT.