Najlepszy internet dla firm musi sprostać szerokim wymaganiom – przechowywanie i przesyłanie danych w formie cyfrowej jest standardem w prawie wszystkich organizacjach, a praca zdalna cieszy się coraz większą popularnością. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę? Jaki rodzaj łącza sprawdzi się najlepiej? W artykule przedstawimy najważniejsze informacje przydatne podczas wyboru firmowego internetu.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze internetu dla firmy.
- Od czego zależy prędkość internetu dla firmy.
- Jaki powinien być download i upload internetu dla firm.
- Jaki internet wybrać dla firmy – symetryczny, mobilny, łącze dzierżawione czy MPLS.
Czas czytania artykułu: 4,5 minuty
Internet dla firmy – na co zwrócić uwagę?
Przedsiębiorca musi wymagać od łącza internetowego więcej niż prywatny użytkownik – powinien dobrze przemyśleć to, jaki internet dla firmy wybrać. Od jego parametrów może zależeć tempo rozwoju przedsiębiorstwa. Stabilność i szybkość połączenia odgrywają też istotną rolę w komunikacji, choć nie są to jedyne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.
Przepustowość i prędkość
Przepustowość odpowiada za to, jak dużo danych można przesłać przez łącze w tym samym czasie. Wyższa szerokość pasma przyda się szczególnie w tych organizacjach, w których przewiduje się dużą liczbę urządzeń podłączonych jednocześnie. Wysoka prędkość pobierania i wysyłania wpływa natomiast na komfort pracy i szybkość wymiany informacji.
Bezpieczeństwo
Wyciek lub utrata danych może mieć poważne konsekwencje prawne, wizerunkowe i finansowe. Najlepszy internet dla firm musi zapewniać ochronę przed atakami zewnętrznymi oraz dawać możliwość odzyskania plików w razie awarii serwerów. Zwiększa to odporność organizacji na sytuacje kryzysowe i zagrożenia cybernetyczne.
Dostępność przy zmianie lokalizacji
Wraz z rozwojem przedsiębiorstwo może zmienić swoją lokalizację. Jeżeli dostawca posiada rozbudowaną infrastrukturę, przeprowadzka nie powinna być problemem.
Sprawny montaż
Proces instalacji musi być szybki, a wdrożenie usługi sprawne. Dostawca powinien zapewniać wszystkie środki techniczne potrzebne do działania internetu w firmie i przeprowadzić ich instalację.
Czas reakcji w razie awarii
Każda godzina bez dostępu do internetu oznacza straty. Ważne, żeby dostawca oferował całodobową infolinię, na którą można zgłaszać awarie, i szybko rozwiązywał problemy. Technicy powinni być w stanie niezwłocznie usunąć usterkę po stronie dostawcy, ale też dotrzeć fizycznie do firmy, jeśli będzie to potrzebne.
Jaka prędkość internetu dla firmy?
Prędkość internetu zależy od wybranego pakietu, a także od obciążenia i typu łącza. Wyraża się ją w megabitach na sekundę, co oznacza, ile danych można przekazać do sieci w tym czasie. Na łączu asymetrycznym prędkość wysyłania może być nawet 10-krotnie niższa od pobierania. Wraz z rozwojem organizacji może wzrosnąć zapotrzebowanie na szybkość transferu, dlatego warto się upewnić, czy oferowana usługa jest skalowalna.
Jak określić, jaka prędkość internetu dla firmy będzie najlepsza? Trzeba wziąć pod uwagę:
- liczbę pracowników,
- charakter wykonywanej pracy,
- liczbę urządzeń podłączonych do sieci,
- przyjęty model pracy (stacjonarny, hybrydowy, zdalny).
Potrzeby firmy mogą być różne w kwestii pobierania i wysyłania danych.
Pobieranie
Prędkość pobierania powinna być dopasowana do charakteru zadań wykonywanych przez pracowników. Jeśli tylko wymieniają się e-mailami, przesyłają dokumenty i obsługują płatności, prędkość 300 Mb/s będzie wystarczająca. Organizacje wymieniające duże pliki, na przykład materiały reklamowe lub projekty techniczne, powinny zdecydować się na łącze oferujące prędkość przynajmniej 1 Gb/s.
W przypadku większych lub bardziej zinformatyzowanych firm (np. takich, które w dużym zakresie korzystają z cloud computingu) warto postawić na łącze symetryczne o prędkości do 10 Gb/s. To rozwiązanie, które zapewnia szybką, bezproblemową komunikację, w tym audiowizualną, i pozwala na korzystanie z zasobów dostępnych w chmurze nawet przy dużym obciążeniu sieci.
Wysyłanie
Wysoka prędkość wysyłania jest istotna podczas prowadzenia wideokonferencji lub pracy przy złożonych projektach technicznych.
Internet asymetryczny o prędkości pobierania 300 Mb/s pozwala na wysyłanie plików z prędkością 25-50 Mb/s. To powinno wystarczyć niewielkim firmom, które nie tworzą skomplikowanych projektów i nie organizują zdalnych spotkań z dużą liczbą uczestników.
Łącze o prędkości 1 Gb/s zapewnia wysyłanie z prędkością około 150–300 Mb/s. Taka prędkość pozwala na szybkie wysyłanie dużych plików, ale może nie wystarczyć podczas pracy nad większymi projektami lub przy dużym obciążeniu. Rozwiązaniem tego problemu jest internet symetryczny.
Jaki internet dla firmy wybrać?
W Plusie przygotowaliśmy ofertę z rozwiązaniami teleinformatycznymi dedykowanymi dla biznesu. Zobacz, co możemy zaoferować twojej firmie:
Internet symetryczny
Internet symetryczny to usługa dla firm, które potrzebują szybkiego i niezawodnego łącza niezależnie od czynników zewnętrznych. Jego szczególną cechą jest taka sama prędkość pobierania i wysyłania, co umożliwia szybkie przesyłanie nawet bardzo dużych ilości danych w obie strony. Przydaje się to podczas pracy nad projektami wymagającymi zaangażowania wielu osób, przy wideokonferencjach oraz przy zdalnej kontroli maszyn i urządzeń.
Internet symetryczny działa na wydzielonym łączu, co zwiększa jego bezpieczeństwo i niezawodność. W Plusie jesteśmy w stanie zapewnić prędkość nawet do 10 Gb/s.
Internet mobilny
Czasem od prędkości ważniejsza jest dostępność. Internet mobilny dla firm od Plusa wykorzystuje technologie LTE oraz 5G, zapewniając niezawodne połączenie na terenie całego kraju. To rozwiązanie ułatwia organizację pracy w modelu zdalnym lub hybrydowym.
Łącze dzierżawione
Dzięki tej usłudze firmy mogą uzyskać bezpośrednie połączenie między dwoma oddziałami za pomocą światłowodu lub linii radiowej. Łącze dzierżawione działa z maksymalną prędkością, na jaką pozwala infrastruktura. Nie korzystają z niego inni użytkownicy, co pozwala na bezpieczną wymianę nawet wrażliwych danych.
Sieć firmowa
Bardziej rozbudowaną formą poprzedniego rozwiązania jest sieć firmowa MPLS, która łączy wszystkie oddziały przedsiębiorstwa. Pozwala zorganizować pracę rozproszonych zespołów w taki sposób, jakby znajdowały się one w jednym budynku. To także skuteczny sposób na zabezpieczenie sieci przed cyberzagrożeniami. W Plusie oferujemy klientom umowę SLA, która zapewnia najwyższy możliwy poziom jakości świadczonej usługi.
Podsumowanie
Wybór internetu dla firmy powinien opierać się na dokładnej analizie potrzeb organizacji. Nie można zapominać też o skalowalności wybranych rozwiązań – wraz z rozwojem przedsiębiorstwa jego zapotrzebowanie na usługi telekomunikacyjne będzie rosło. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać więcej niż jedno rozwiązanie, np. stabilny internet symetryczny do biura oraz mobilny dla pracowników wykonujących swoje obowiązki zdalnie.
W naszej ofercie internetu dla firm posiadamy wszystkie potrzebne rozwiązania w atrakcyjnych cenach. Dzięki nim Twoja organizacja zyska niezawodny i szybki dostęp do sieci w wymiarze, który odpowiada jej potrzebom, oraz zabezpieczenie komunikacji przed cyberzagrożeniami. Jeśli nie wiesz, jaki internet dla firmy wybrać, skontaktuj się z doradcą biznesowym Plusa, który odpowie na wszystkie pytania.