Trwa ładowanie...
14-09-2023

Przemysł 4.0 – jakie są korzyści dla biznesu?

 

Nowoczesne rozwiązania i technologie wprowadzane m.in. w celach zwiększenia efektywności prowadzonego biznesu są znakiem nieustannego rozwoju. Coraz większa automatyzacja procesów produkcyjnych, rozwiązania IoT i M2M czy wreszcie sztuczna inteligencja. Zobacz, czym jest Przemysł 4.0 oraz jakie zmiany i korzyści wnosi ta koncepcja do ogólnoświatowego biznesu.

Czym jest Przemysł 4.0?

 

Przemysł 4.0 określany jest również jako czwarta rewolucja przemysłowa. Jest to koncepcja, która opisuje proces transformacji technologicznej i organizacyjnej przedsiębiorstw. W biznesie coraz częściej stosowane są rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy (IoT), a dane przetwarzane są w chmurach. Nowoczesne przedsiębiorstwa zbierają dane cyfrowe z maszyn, narzędzi służących do różnych pomiarów i wykorzystują je do zwiększenia efektywności swoich działań. Konsekwencją jest rozwój na wielu płaszczyznach – mogą powstawać nowe usługi oraz produkty, a także sposoby ich wytwarzania. Przemysł 4.0 umożliwia również tworzenie całkowicie nowych modeli biznesowych oraz nowych zawodów i miejsc pracy.

Przemysł 4.0 a wykorzystanie IoT i M2M w biznesie

 

Przemysł 4.0 jest powiązany z IoT (skrót od angielskiego zwrotu Internet of Things). Jest to Internet Rzeczy, a jedna z definicji określa go mianem sieci połączonych i skomunikowanych ze sobą urządzeń, mających na celu zminimalizowanie w całym procesie czynnika ludzkiego.

Wykorzystanie IoT umożliwia m.in. tworzenie inteligentnych biznesów czy fabryk. Odpowiednio dobrane urządzenia oraz koncepcja Internetu Rzeczy to nie tylko większa efektywność pracy, ale także możliwość szybkiego reagowania i wykrywania potencjalnych awarii.

IoT w połączeniu z procesami M2M (Machine to Machine) sprawia, że Przemysł 4.0 niesie ze sobą automatyzację wielu zadań. Dobrym przykładem są inteligentne czujniki, które dzięki procesowi M2M dokonują stałych pomiarów nawet w trudno dostępnych lokalizacjach. Dzieje się to bez udziału człowieka. Wyniki pomiarowe zaś mogą być przesyłane w postaci danych cyfrowych. Warto wiedzieć, że sieć Plus oferuje karty telemetryczne M2M. Umożliwiają one niemal błyskawiczną wymianę danych między urządzeniami, bez względu na ich lokalizację.

Najszybszy Internet mobilny 5G ma znaczenie

 

Przemysł 4.0 zawiera w swojej koncepcji m.in. szybką wymianę i dostęp do danych cyfrowych. Internet mobilny 5G niesie ze sobą znaczący potencjał. To rozwiązanie, które zapewnia szybki transfer ogromnych ilości danych przy jednoczesnym zachowaniu minimalnych opóźnień. Dzięki wykorzystaniu sieci 5G rozwój inteligentnego biznesu może wejść na jeszcze wyższy poziom.

Warto wiedzieć, że Plus to pierwszy polski operator dostarczający dla swoich klientów komercyjną sieć 5G. Prędkość technologiczna standardowej sieci 5G w Plusie sięga do 600 Mb/s. W czerwcu 2023 roku operator uruchomił ulepszony Internet mobilny 5G Ultra – jego prędkość technologiczna sięga aż 1 Gb/s i jest zdecydowaną konkurencją dla Internetu światłowodowego. Warto podkreślić, że w niezależnym rankingu SpeedTest w kategorii „Internet 5G” sieć Plus od wielu miesięcy pozostaje niekwestionowanym liderem. W maju 2023 roku transfer danych w sieci 5G Plusa osiągnął średnią prędkość 139,9 Mb/s.

Imponująco wygląda również zasięg sieci 5G w Plusie. Najszybszy mobilny Internet w Polsce dostępny jest już dla ponad 20 milionów mieszkańców, obejmując każdy region kraju. Plus ulepsza swoje rozwiązania oraz infrastrukturę, aby sukcesywnie zwiększać zasięg sieci 5G oraz jej możliwości technologiczne, w tym prędkości transferu danych.

Przemysł 4.0 – szanse i korzyści

 

Bez wątpienia Przemysł 4.0 niesie ze sobą ogromne możliwości i szanse na rozwój w wielu gałęziach biznesu. Stosowanie rozwiązań IoT przekłada się na osiąganie coraz to dokładniejszych wyników pomiarowych. Stosowanie procesów M2M w przemyśle umożliwia coraz szybsze wykrywanie rzeczywistych awarii i usuwanie ich skutków.

Wykorzystywanie coraz szybszego Internetu i stosowanie chmur obliczeniowych sprawia, że Przemysł 4.0 jest odpowiedzią na przechowywanie oraz gromadzenie ogromnych ilości danych. Mogą one służyć do szerokiej analizy porównawczej i optymalizacji procesów, co w efekcie może przełożyć się na zwiększoną wydajność w biznesie.

Przemysł 4.0 jest oparty m.in. na automatyzacji i robotyzacji. W biznesie coraz częściej wykorzystywane są różne obszary AI, co oznacza, że w najbliższych latach sztuczna inteligencja może stać się ważnym czynnikiem rozwoju dla wielu branż oraz biznesów w obszarze Przemysłu 4.0.

Polecane

16-01-2023
Internet rzeczy – zobacz rozwiązania IoT dla swojego biznesu
Internet rzeczy znajduje zastosowanie w wielu branżach i gałęziach biznesu. Sprawdź, jakie są korzyści stosowania IoT w firmie oraz co oferuje sieć Plus.
Czytaj dalej