Coraz częściej korzystamy z inteligentnych rozwiązań na co dzień – smartfony, smart TV, a nawet urządzenia obejmujące segment smart home. Na większą skalę inteligentne rozwiązania przyczyniają się do rozwoju miast i w efekcie poprawy jakości codziennego życia. Zobacz, czym jest smart city oraz poznaj przykłady inteligentnych rozwiązań w miastach.
Czym jest smart city?
Smart city oznacza inteligentne miasto, którego zadaniem jest zwiększanie rozwoju obszarów miejskich poprzez wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych. W przestrzeniach miejskich wprowadzane są rozwiązania działające w oparciu na technologii IT. W efekcie miasto staje się bardziej przyjazne dla mieszkańców, turystów, ale także inwestorów, przedsiębiorców czy władz.
Smart city ma za zadanie nie tylko poprawiać jakość życia, lecz także wprowadzać idee: dbania o środowisko, kapitał ludzki i społeczny oraz rozwoju gospodarczego. W ten sposób inteligentne miasta stają się jeszcze bardziej funkcjonalne dla całego społeczeństwa.
Inteligentne miasta a kwestie bezpieczeństwa
Można zastanawiać się, jak smart city wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców. Warto podkreślić, że do zarządzania takim miastem gromadzone są dane m.in. z czujników oraz kamer. Taki zabieg umożliwia rejestrowanie i monitorowanie przebiegu wydarzeń w mieście nawet 24/7. To pozwala na szybszą reakcję odpowiednich służb nawet w nagłych sytuacjach, również tych drogowych.
Smart city – przykłady inteligentnych rozwiązań w mieście
Odpowiednio dobrana technologia i wykorzystanie szybkich sieci transmisji danych umożliwia wprowadzenie w miastach rozwiązań z dziedziny IoT (Internet of Things). Taki zabieg pozwala na zdalne zarządzanie sprzętami nawet na całym obszarze miejskim. To również sposób na wydajniejszą i efektywną pracę oraz generowanie oszczędności – stosowanie inteligentnych czujników może sprawić, że zostaną wykryte potencjalne awarie. To zaś pozwoli zapobiegać poważniejszym konsekwencjom, np. kosztownym naprawom.
Inteligentne rozwiązania sprawdzą się m.in. przy zarządzaniu odpadami. Wykorzystując rozwiązania M2M (Machine to Machine), można kontrolować stopień wypełnienia śmietników odpadami, aby finalnie lepiej zarządzać ich wywozem. Rozwiązania M2M świetnie sprawdzą się też w przypadku takich aspektów jak sterowanie oświetleniem miejskim. Inteligentne oświetlenie można zdalnie włączyć, wyłączyć lub zmieniać jego natężenie.
Czym jest EMM/MDM – usługa zarządzania urządzeniami mobilnymi
Lista praktycznych rozwiązań z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w smart city
● aplikacje monitorujące środki transportu miejskiego;
● aplikacje umożliwiające zakup biletów na transport miejski oraz miejsca parkingowe;
● aplikacje umożliwiające wyszukanie wolnego miejsca parkingowego;
● czujniki umieszczane w trudno dostępnych miejscach i bez udziału człowieka – ułatwiają ciągły pomiar konkretnych parametrów, np. zużycia wody oraz energii elektrycznej;
● korzystanie z odnawialnych źródeł energii w mieście;
● zarządzanie i lokalizowanie sieci rowerów oraz hulajnóg miejskich.
Inteligentne miasta - przykłady
Smart cities na świecie zyskują coraz większą popularność. Władze stawiają na nowoczesne rozwiązania usprawniające codzienne życie. Do topowych smart cities zaliczają się: Singapur, Zurych (Szwajcaria), Oslo (Norwegia), Tajpej (Tajwan), Lozanna (Szwajcaria), Helsinki (Finlandia), Kopenhaga (Dania), Genewa (Szwajcaria), Auckland (Nowa Zelandia) czy Bilbao (Hiszpania). Oczywiście inteligentne rozwiązania są wprowadzane także w polskich miastach, takich jak: Wrocław, Warszawa, Poznań czy Lublin.