Trwa ładowanie...
04-07-2023

Istnieje coraz więcej rozwiązań typu smart, które wpływają korzystnie na rozwój działalności biznesowej z wielu branż. Jedną z nich jest smart metering – dowiedz się, czym jest ten system i w jaki sposób może sprawdzić się w Twoim biznesie. Poznaj również technologię NB IoT oraz jej możliwości.

Co to jest smart metering?

 

Smart metering to inaczej inteligentny system pomiarowy. Za jego pomocą można dokonać pomiaru m.in. prądu, wody, gazu ziemnego czy ciepła. Dane pomiarowe są zbierane automatycznie – dodatkową zaletą jest więc łatwość ich otrzymywania, przetwarzania czy przesyłania.

Smart metering ma za zadanie m.in. budować świadomość rozsądnego korzystania z energii elektrycznej, wody czy gazu. Wykorzystując nowoczesne liczniki z inteligentnym systemem opomiarowania, w czasie rzeczywistym uzyskasz informacje na temat faktycznego zużycia. Jednocześnie o wiele efektywniej możesz zarządzać wydatkami w swoim biznesie. To bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie w przemyśle, gdzie zużycie energii elektrycznej jest jednym z kluczowych kosztów produkcji. Smart metering umożliwi kontrolowanie zużycia prądu nie tylko przez całą halę produkcyjną, ale nawet przez każdą pojedynczą maszynę. To pozwoli ci lepiej zarządzać biznesem i zmniejszyć koszty operacyjne.

Czym jest technologia NB IoT?

 

Przejdźmy teraz do technologii Narrowband (inaczej NB IoT), która jest siecią działającą w licencjonowanych pasmach radiowych. Praca w powyższych pasmach zapewnia brak zakłóceń od innych systemów radiowych. Technologia NB IoT oferuje transmisję dwukierunkową (do i z urządzenia) oraz zapewnia obsługę dużej ilości terminali (nawet 200 000 na kilometr kwadratowy) w zasięgu pojedynczej komórki radiowej. Warto podkreślić, że powyższe rozwiązanie należy do technologii LPWA (Low Power/Wide Area), co oznacza niskie zużycie energii oraz szeroki zakres działania (nawet na terenach mających wiele ograniczeń).

Jeśli wykorzystujesz w swoim biznesie smart metering, to technologia NB IoT może okazać się niezwykle przydatna – pozyskuj dzięki niej dane z punktów pomiarowych szybko i skutecznie. Dodatkowo to rozwiązanie dobrze funkcjonuje w miejscach o gorszym zasięgu fal radiowych, takich jak: garaże, podziemia, piwnice, studzienki kanalizacyjne itd. Warto podkreślić, że aby korzystać z technologii NB IoT w sieci Plus, należy mieć wykupioną usługę Prywatny APN.

Smart metering i NB IoT w praktyce

 

Czas sprawdzić, gdzie można zastosować inteligentny system pomiarowy w praktyce oraz do jakich rozwiązań możesz wykorzystać technologię NB IoT. Zacznijmy od liczników energii czy wody. Dzięki NB IoT odczyty mogą odbywać się bez udziału człowieka. Wszystkie dane są automatycznie przesyłane do odpowiednich instytucji w ustalonych wcześniej terminach, np. raz na miesiąc. W ten sposób możesz uniknąć opłacania rachunków na podstawie prognoz – będziesz znał realne wydatki na podstawie konkretnych danych na temat zużycia.

Kolejnym zastosowaniem dla technologii NB IoT są czujniki powietrza oraz czujniki umieszczone w ziemi. W pierwszym przypadku mogą przekazywać informacje dotyczące czystości lub zanieczyszczenia powietrza. W drugim zaś czujniki wykonują pomiary parametrów gleby. W obu przypadkach automatyzacja odczytu wyników pomiarów jest niezwykle praktyczna. Jeśli chodzi o trudne położenie czujników, to można zaliczyć do nich również te umieszczone wiele metrów pod ziemią np. stosowane w górnictwie. Technologia NB IoT poradzi sobie z przesyłaniem danych ze względu na oferowany bardzo dobry zasięg.

Przejdźmy do rozwiązań świetnie sprawdzających się w miastach – należą do nich np. czujniki umieszczane w trawnikach miejskich, które pomogą zoptymalizować zużycie wody potrzebnej do ich podlewania. Czujniki świetnie sprawdzają się również w przypadku zarządzania odpadami miejskimi. Umieszczanie ich w koszach na śmieci pozwala poznać aktualny stan zapełnienia, co w efekcie optymalizuje wywóz odpadów. Wykorzystując zasięg technologii Narrowband, możesz skutecznie zarządzać inteligentnymi, ogromnymi parkingami podziemnymi w miastach. Zyskuj informacje w czasie rzeczywistym np. na temat liczby wolnych miejsc.

Przeczytaj także artykuł o Smart City.

Zastosowanie technologii Narrowband daje możliwość optymalizacji działania urządzeń w budynkach (smart buildings) – w celu efektywniejszego i oszczędniejszego funkcjonowania ogrzewania lub klimatyzacji oraz zautomatyzowania pracy oświetlenia zarówno w całym budynku, jak i w poszczególnych pomieszczeniach.

Polecane

26-06-2023
Smart City - czym jest i jak ułatwia życie
Coraz częściej korzystamy z inteligentnych rozwiązań na co dzień – smartfony, smart TV, a nawet urządzenia obejmujące segment smart home. Na większą skalę inteligentne rozwiązania przyczyniają się do rozwoju miast i w efekcie poprawy jakości codziennego życia. Zobacz, czym jest smart city oraz poznaj przykłady inteligentnych rozwiązań w miastach.
Czytaj dalej