Trwa ładowanie...
28-09-2023

Zalety serwerów dedykowanych dla firm

 

Twoja firma dynamicznie się rozwija? Twoje serwery generują duży ruch? Potrzebujesz gwarancji niezawodności i bezpieczeństwa? Rozwiązania są dwa – pierwsze to budowa własnej serwerowni i zatrudnienie do jej obsługi wysoko wykwalifikowanego zespołu. Druga opcja to serwery dedykowane. Serwer dedykowany to maszyna, której fizyczne zasoby są przeznaczone do Twojego wyłącznego użytku, tzn. z jego zasobów możecie korzystać wyłącznie Ty i pracownicy Twojej firmy. Zobacz, czym jest usługa serwerów dedykowanych, jakie korzyści gwarantuje i poznaj Plus Data Center.

Serwer dedykowany – co to jest i czym różni się od serwera wirtualnego?

 

Serwer dedykowany to inaczej fizyczny komputer non-stop podłączony do internetu, który pełni rolę serwera wyłącznie dla konkretnego usługobiorcy np. dla Ciebie i Twojej firmy. Oznacza to, że przestrzeń dyskowa czy takie podzespoły jak procesor i pamięć RAM są dostępne tylko na użytek wspomnianego usługobiorcy. Serwery dedykowane mogą być użytkowane do różnych celów np. do hostingu swojego sklepu internetowego lub hostingu własnej strony www. W takim wypadku serwer dedykowany będzie na pewno niezawodnym i rentownym rozwiązaniem.

Warto podkreślić, że serwery dedykowane są zawsze przydzielane jednemu klientowi. Mogą one różnić się specyfikacją lub warunkami świadczonych usług, ale to właśnie przypisana dostępność różni serwer dedykowany (który możesz dowolnie konfigurować i łączyć się z nim zdalnie) od serwera wirtualnego. W drugim przypadku klienci współdzielą sprzęt (komputery), a serwery są rozdzielane wirtualne. Każdy z użytkowników korzysta z tych samych zasobów pamięci, czasu pracy procesora itd.

Serwery dedykowane – jakie są ich zalety?

 

Warto wiedzieć, że serwery dedykowane znajdują się w nowoczesnym centrum danych, czyli tzw. Data Center. Jest to dedykowany budynek będący miejscem przechowywania serwerów – działa on na ogromną skalę i to nieustannie, przez 24 godziny na dobę. Serwer dedykowany jest przeznaczony wyłącznie dla jednego klienta, co jest jego dużą zaletą. Dzięki temu wydajność Twojego serwera nie obniżają pozostali klienci wybranego centrum danych. Ponadto usługodawca, który zapewnia przestrzeń dla Twoich serwerów, odpowiada za ich prawidłowe funkcjonowanie, fizyczne bezpieczeństwo czy ciągły dostęp do połączenia z Internetem.

Przykładem jednego z najnowocześniejszych centrum danych w Europie jest Plus Data Center znajdujący się w Grodzisku Mazowieckim (w bliskiej odległości od Warszawy). Możesz liczyć na dużą elastyczność działania i jednocześnie na zauważalne oszczędności – wybudowanie własnej serwerowni to spory wydatek. Koszt może wahać się od 12 do nawet 50 tysięcy zł za 1m2 powierzchni. Taka inwestycja może zwracać się co najmniej 10 lat, przy czym średni zalecany czas życia fizycznego serwera wynosi ok. 5 lat.

Dla kogo są serwery dedykowane?

 

Na serwer dedykowany warto zdecydować się, gdy przeznaczone dla niego odpowiednio dostosowane i wyposażone pomieszczenie (tzw. serwerownię) musielibyśmy budować od zera. Dodatkowo dochodzi kwestia zatrudnienia sztabu specjalistów. Kluczem do sukcesu, który wiąże się ze wspomnianymi już oszczędnościami, jest wybór zaufanego i sprawdzonego partnera oraz profesjonalnie dostarczonej usługi. W Plus Data Center otrzymujesz odpowiednio zaprojektowaną, o wysokich standardach, infrastrukturę dla swoich serwerów, routerów, switchy oraz innych, podobnych urządzeń.

Ponadto możesz liczyć na wysokiej jakości zdalną opiekę serwisową „Remote Hands”. Nasi wykwalifikowani inżynierowie z Plus Data Center są dostępni w trybie 24/7/365. Dodatkowo nasi specjaliści (m.in. inżynier ds. klimatyzacji, elektryk, strażak) 24/7, na miejscu, kontrolują parametry serwerowni niezbędne do prawidłowego działania Data Center.

Serwer dedykowany sprawdzi się w każdej dynamicznie rozwijającej się firmie, poszukującej stabilnego rozwiązania o wysokich standardach. Usługa ta na pewno usprawni działanie biznesu w takich branżach, jak: bankowość, administracja, ubezpieczenia, transport i logistyka czy handel. Plus Data Center jest dla Ciebie, jeśli stawiasz na pierwszym miejscu gwarancję ciągłości działania, bezpieczeństwo urządzeń i systemów IT oraz oczekujesz zapewnienia wysokiego SLA. Podpisując umowę, otrzymujesz gwarancję SLA na poziomie 99,99% w skali roku.

Plus Data Center – kompleksowe bezpieczeństwo dla Twoich serwerów

 

Bezpieczeństwo zarówno sprzętu, jak i danych jest kluczowe. Plus Data Center to gwarancja nieustannego, zdalnego dostępu do serwerów i transmisji, odpowiednio zabezpieczonych fizycznie, telekomunikacyjnie oraz energetycznie.

Do centrum danych obowiązuje strefowy system kontroli dostępu, a lista osób uprawnionych do dostępu na określony obszar jest zdefiniowana. Na terenie działają: telewizja przemysłowa CCTV, System Kontroli Dostępu, System Sygnalizacji Włamań i Napadów oraz kilkustopniowy system zapobiegający zalaniu.

Warto podkreślić również kwestie bezpieczeństwa pod kątem zasilania. W końcu ciągła praca serwera jest bardzo ważna. W Plus Data Center dostępne są dwa fizycznie niezależne przyłącza o mocy nominalnej 2 MW każde. Ponadto do dyspozycji jest również zasilacz UPS 230V/400V na dwóch obwodach przy każdej szafie. Z kolei w przypadku zaniku zasilania w czasie 1 minuty gotowe do działania są trzy generatory prądotwórcze o mocy 2 MW każdy.

Polecane

06-07-2023
Odzyskiwanie danych w firmie – jak przywrócić wrażliwe dane?
Firmy przetwarzają i zapisują mnóstwo danych. Bardzo ważne jest ich odpowiednie przechowywanie oraz zabezpieczenie. Jeśli je stracisz, to jedyną opcją stanie się odzyskiwanie danych. To złożony proces. Istnieje ryzyko, że zakończy się niepowodzeniem. W jaki sposób można się przed tym uchronić i jak wdrożyć odzyskiwanie danych firmowych?
Czytaj dalej