Zarządzanie kartami sim – karty M2M
Czym jest karta SIM M2M? Wygląda jak zwykła karta SIM, ale to tylko pozory, szczególnie, jeśli mówimy o kartach M2M klasy przemysłowej, charakteryzujących się większą trwałością i wydłużoną żywotnością.
Wg danych UKE za 2021 rok na polskim rynku telekomunikacyjnym kart SIM M2M funkcjonowało 6 mln, co stanowiło 10% całego rynku kart SIM. Spodziewamy się, że w najbliższych latach będzie ich znacznie więcej.
Machine 2 Machine – co to znaczy M2M?
Machine to Machine (Machine 2 Machine, M2M) to technologie umożliwiające komunikację pomiędzy różnego rodzaju urządzeniami. Dzięki wymianie informacji między firmowymi sprzętami mamy możliwość odciążenia pracowników z powtarzalnej pracy, tworząc im przestrzeń na przykład na pracę koncepcyjną i kreatywną. To także większa kontrola nad firmową infrastrukturą, maszynami i pojazdami oraz prewencja awarii. M2M otwiera też przedsiębiorstwa na zupełnie nowe modele biznesowe.
W celu umożliwienia takiej komunikacji M2M, potrzebne są odpowiednie urządzenia wyposażone w dedykowane karty SIM, które umożliwiają im dostęp do sieci. Platforma smartM2M umożliwia sprawowanie pieczy nad tym, czy karta M2M zamontowana w urządzeniu jest aktywna, a także, jakie jest jej położenie. Aby jednak ta komunikacja mogła wnieść coś więcej do naszej codziennej pracy i docelowo po prostu ją ułatwić, system M2M powinien zapewnić bezpieczeństwo przekazywanych danych, a także być wyposażony w aplikację, która pozwoli gromadzić informacje pozyskane z urządzeń oraz je analizować. Dlatego zarówno karty SIM M2M, jak i Platformę smartM2M możesz zintegrować z własnymi systemami zarządczymi na bazie dedykowanego API. Zbieranie dużych ilości danych to jedno, ale kluczowe jest to, jakie wyciągniemy z tych informacji wnioski dla naszego biznesu.
Karty SIM M2M a wydajność i zmniejszanie kosztów firmy
Usługa M2M, oraz możliwe dzięki niej optymalizacje, w ostatecznym rozrachunku nie tylko usprawniają procesy, ale finalnie przyczyniają się do obniżania kosztów operacyjnych w biznesie. Nie bez znaczenia jest więc fakt, że dostarczamy dedykowane karty SIM, także klasy przemysłowej, z możliwością łatwego skalowania i wzbogacania łączności o warstwę zarządczą.
Połączenie wielu – nawet setek – urządzeń, maszyn czy pojazdów za pomocą kart M2M Plusa to potencjał do zwiększenia ciągłości pracy, podniesienia jej efektywności poprzez zapobieganie przestojom w pracy urządzeń produkcyjnym, ale też w logistyce czy transporcie. To niewątpliwie milowy krok w kierunku zwiększenia efektywności i rentowności biznesu, ale także w kierunku podniesienia bezpieczeństwa firmy i jej pracowników.
A jeśli już o bezpieczeństwie mowa… Nieodłącznym elementem naszej usługi M2M jest łączność za pomocą prywatnego APN, standardem też jest szyfrowanie komunikacji, separacja klienckich baz danych oraz rozdzielanie ruchu pomiarowego od telemetrycznego. Dane przesyłamy wyłącznie w pasmach licencjonowanych, co zapewniają gwarancje SLA. Oczywiście, bezpieczeństwo danych naszych Klientów jest gwarantowane prawem telekomunikacyjnym.
Smart M2M – zarządzanie siecią M2M
Jeżeli w tym momencie posiadasz już w swojej firmie rozbudowaną sieć M2M i chcesz wzbogacić ją o kolejne elementy lub zarządzać nią za pomocą jednego, zintegrowanego narzędzia – Platforma smartM2M to umożliwia. W takim wypadku warto wspomnieć, że naszą usługę można zintegrować z własnymi systemami zarządczymi na bazie dedykowanego API. Dzięki połączeniu aplikacji i urządzeń pomiarowych z infrastrukturą klasy operatorskiej Plusa, firmy zyskują możliwość bezpiecznego i transparentnego pozyskiwania, przesyłania i odbierania, a także analizy danych.
Dzięki tej funkcjonalności za pomocą jednej Platformy smartM2M możesz obsługiwać i nadzorować karty M2M Plusa oraz urządzenia połączone za pomocą sieci różnych dostawców.
Dla kogo jest Platforma smartM2M?
Platforma smart M2M sprawdzi się w szerokim wachlarzu branż, od ochrony mienia, przez transport i logistykę, energetykę, bankowość i FCMG, po ochronę zdrowia lub rolnictwo.
Komunikacja M2M coraz chętniej wykorzystywana jest także w administracji publicznej, w rozwiązaniach typu Smart City, pozwalając na przykład na opomiarowanie mediów, zarządzanie ruchem drogowym czy monitorowanie stanu zanieczyszczenia powietrza.