Trwa ładowanie...
06-05-2025

Czas czytania artykułu: 5 minut

Atak Man in the Middle to całkiem prosta, choć skuteczna forma przestępstw internetowych wymierzonych w komunikację. Firmy codziennie wymieniają ogromne ilości danych, więc są na nią szczególnie narażone. Jak zapobiec atakowi Man in the Middle, aby utrzymać ciągłość działania firmy? Jakie mogą być konsekwencje zaniedbania kwestii cyberbezpieczeństwa?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest atak Man in the Middle i dlaczego jest groźny dla firm?
  2. Jakie skutki może przynieść atak MitM?
  3. Jakie techniki chronią      firmę przed atakiem MitM?
  4. Co stosować w firmie dla lepszej cyberochrony?

 

Jak działa atak Man in the Middle?

Atak Man in the Middle (ang. człowiek w środku) polega na przejęciu danych przesyłanych między dwoma urządzeniami. W tym celu cyberprzestępcy manipulują istniejącymi sieciami, np. poprzez fałszowanie ich parametrów, a także tworzą zupełnie nowe sieci, które tylko udają zaufane.

Do przeprowadzenia ataku Man in the Middle można fałszować:

  • adresy IP,
  • wiadomości ARP,
  • DNS,
  • protokoły HTTPS,
  • pakiety danych,
  • certyfikaty SSL.

 

W wyniku ataku MitM cyberprzestępcy mogą podsłuchiwać ruch sieciowy, przekierowywać go lub modyfikować zależnie od swoich celów. Użytkownicy często nie mają świadomości, że ktoś nieautoryzowany pośredniczy w wymianie informacji między nimi. Szkolenia z zakresu security awareness mogą uwrażliwić pracowników na związane z tym zagrożenie.

Jakie są skutki ataku Man in the Middle dla firm?

Skutki ataków Man in the Middle są długofalowe i trudne do przewidzenia. Ich usunięcie i powrót do sytuacji sprzed ataku nie tylko zajmuje dużo czasu – proces jest też kosztowny i trudny w realizacji. Ponadto firma musi przeznaczyć na ten cel zasoby, które mogłaby wykorzystać na rozwój, co odbija się negatywnie na konkurencyjności przedsiębiorstwa.

Konsekwencje Man in the Middle dla firm to między innymi:

  • Kradzież danych i naruszenie prywatności – firmy przechowują znaczne ilości danych o klientach, kontrahentach czy sytuacji finansowej. W wyniku ataku MitM przestępcy mogą je przechwycić i wykorzystać, np. do szantażu lub wyłudzeń. Ich upublicznienie może prowadzić do kompromitacji firmy.
  • Zakłócenia w działaniu systemów firmowych – w wyniku modyfikacji danych firmowe systemy mogą działać w sposób pożądany przez cyberprzestępcę, a nie przedsiębiorstwo. Zmniejsza to efektywność firmy i naraża ją na przestoje. Pojawia się też znaczne ryzyko błędów, np. w wystawianiu faktur czy realizacji zamówień.
  • Utrata reputacji – klienci i partnerzy biznesowi będą mniej chętni do współpracy z organizacją, z której wyciekają dane. Odzyskanie utraconego zaufania to długotrwały i kosztowny proces, który nie zawsze kończy się sukcesem.
  • Straty finansowe – kradzież danych bankowych, może prowadzić do bezpośrednich strat związanych z nieautoryzowanymi transakcjami czy oszustwami. Ponadto zakłócenia wywołane atakiem i utratą reputacji powodują pośrednie i długofalowe straty finansowe oraz utrudniają stabilny rozwój przedsiębiorstwa.
  • Naruszenie przepisów – część informacji przechowywanych przez firmy jest objęta przepisami nakazującymi ich ochronę. Wyciek takich danych skutkuje nałożeniem na organizację kar finansowych, co dodatkowo utrudnia podniesienie się po kryzysie i ogranicza dostępne zasoby.

Każda organizacja, która nie korzysta z usług zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa naraża się na tę formę ataku.

Jak zapobiec atakom Man in the Middle?

Wiedza o tym, jak zapobiec atakom Man in the Middle, pozwala uniknąć wspomnianych wcześniej konsekwencji. Przeciwdziałanie wymaga zastosowania odpowiednich procedur, środków organizacyjnych i technologii. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na zabezpieczenie firmowej sieci, które sprawdzają się w ochronie przed MitM.

Używanie szyfrowania end-to-end

End-to-end polega na szyfrowaniu wiadomości na urządzeniu wysyłającym i odszyfrowaniu jej u odbiorcy przy pomocy klucza, który znajduje się tylko na tych dwóch urządzeniach. Podczas transmisji nikt nie może odczytać przechwyconych danych (nawet usługodawca). Ta metoda znacząco zwiększa ochronę przed podsłuchiwaniem. Uniemożliwia też modyfikację przesyłanych danych.

Jeśli w wyniku ataku MitM przestępcy uzyskają dostęp do nieszyfrowanych danych, mogą z nich swobodnie czerpać informacje lub je modyfikować. W efekcie zagrożona może być stabilność i integralność organizacji.

Zabezpieczanie sieci Wi-Fi oraz kontrola ruchu sieciowego

Do zabezpieczania sieci należy używać nowoczesnych protokołów szyfrowania, takich jak WPA3. Znacząco utrudnia to ingerencję w komunikację, zwiększa bezpieczeństwo sieci Wi-Fi i redukuje ryzyko nieautoryzowanego dostępu. Zmniejsza się szansa na wyciek danych i związany z tym negatywny wpływ na reputację przedsiębiorstwa.

Monitoring ruchu sieciowego pozwala na wczesne wykrywanie nietypowych zachowań, które mogą świadczyć o próbach przeprowadzenia MitM. Dzięki temu administratorzy sieci mają możliwość zapobiegnięcia atakowi, co pozwala uniknąć przestojów. Monitoring zwiększa też bezpieczeństwo pracy zdalnej.

Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA – Multi-Factor Authentication)

Nawet jeśli cyberprzestępca przechwyci hasła do firmowych systemów, dzięki uwierzytelnianiu wieloskładnikowemu nie uzyska do nich dostępu. Drugim składnikiem uwierzytelniania może być np. kod SMS lub aplikacja autoryzująca. MFA znacząco zmniejsza ryzyko przejęcia konta przy wykorzystaniu ataku MitM. Minimalizuje to straty finansowe, które mogłyby powstać w wyniku działań cyberprzestępców. Zwiększa też ochronę kluczowych zasobów, do których mają dostęp użytkownicy uprzywilejowani.

Firmy korzystające z jednoskładnikowego uwierzytelniania ponoszą większe ryzyko związane z przejęciem danych logowania. Uzyskanie dostępu do ich systemów jest dla cyberprzestępców prostsze niż w przypadku firm korzystających z MFA.

Certyfikaty SSL/TLS

SSL/TLS to standard szyfrowania używany do zabezpieczania połączeń między przeglądarką a serwerem. Obecność takiego szyfrowania oznaczona jest zieloną kłódką w adresie URL. Korzystanie z tych certyfikatów pozwala firmom na zabezpieczenie witryn internetowych, co ogranicza ryzyko wycieku danych w wyniku ataku MitM. Są one szczególnie ważne w przypadku systemów e-commerce, które obsługują płatności online.

Posiadanie certyfikatu SSL/TLS jest widoczne z poziomu przeglądarki i zwiększa zaufanie klientów. Użytkownicy są informowani o braku certyfikatu od razu po wejściu na stronę, a większość przeglądarek zniechęca ich do kontynuowania. Certyfikat chroni też firmę przed wyciekiem danych, które przestępcy mogliby je wykorzystać do wyłudzeń czy oszustw, które naraziłyby organizację na poważne straty finansowe.

Atak Man in the Middle – zabezpiecz firmę z rozwiązaniami Biznes Plusa

Skutki cyberataków są szczególnie odczuwalne dla tych firm, które nie zdecydowały się na usługi zwiększające poziom cyberbezpieczeństwa. Wybierając takie rozwiązania, warto wziąć pod uwagę m.in. monitorowanie ruchu sieciowego lub odpowiedni firewall. Wykorzystywanie zaszyfrowanych tuneli VPN dodatkowo utrudnia przestępcom odczytanie przechwyconych pakietów, a monitorowanie aktywności daje szansę na natychmiastową reakcję w przypadku wykrycia podejrzanej aktywności.

Oprócz UTM warto korzystać też z innych usług z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania, które poprawiają ochronę sieci. W naszej ofercie znajdziesz m.in. Enterprise Mobility Management – rozwiązanie pozwalające na integrację wszystkich firmowych urządzeń mobilnych w jeden system. Skontaktuj się z Doradcą Biznesowym, który wskaże optymalne rozwiązania dla Twojej organizacji.

Polecane
29-04-2025

Dlaczego silne hasło jest tak ważne? Na czym polega atak brute force?

Na atak typu brute force podatne są przede wszystkim firmy o niskim poziomie cyberbezpieczeństwa. Chociaż mechanizm ataku jest dość prosty, jego konsekwencje mogą być znaczące. Atak brute force może doprowadzić do sytuacji, w której osoba nieupoważniona zdobędzie dostęp do zasobów IT organizacji. Na czym polega atak brute force? Jak zabezpieczyć przed nim firmę?
Czytaj dalej
23-04-2025

Plan ciągłości działania firmy – jak go zapewnić?

Plan ciągłości działania firmy zwiększa odporność organizacji na sytuacje kryzysowe. Zakłócenia rzadko udaje się przewidzieć – mogą być wynikiem katastrof naturalnych, zawirowań geopolitycznych czy awarii infrastruktury. Do wszystkich tych zagrożeń można się jednak przygotować, żeby zminimalizować ich konsekwencje i ograniczyć wpływ na działanie przedsiębiorstwa. Czym jest plan ciągłości działania? Jak go napisać?
Czytaj dalej
25-03-2025

Botnet – co to jest i jak może wpłynąć na działanie firmy?

Świadomość tego, co to jest botnet, może znacząco wpłynąć na kwestię cyberbezpieczeństwa firmowego. Komputery firmowe przechwycone przez cyberprzestępców są niebezpiecznym narzędziem. Mogą zostać zainfekowane złośliwym oprogramowaniem oraz objęte kontrolą hakerów. Jak wykryć botnet oraz jak firmy mogą zabezpieczyć się przed tym cyberzagrożeniem?
Czytaj dalej
25-02-2025

Disaster Recovery Plan – dlaczego zawsze warto mieć gotowy plan naprawczy firmy?

Disaster Recovery Plan to dokument, po który firma sięga w razie kryzysu – przerwy w dostawie prądu, pożaru czy zakłóceń w łańcuchu dostaw. Jego opracowanie może uchronić organizację przed poważnymi konsekwencjami wynikającymi z długotrwałego przestoju. Jak opracować plan naprawczy firmy? Jak mogą wyglądać przewidywane przez niego scenariusze?
Czytaj dalej
26-02-2025

Nowe technologie – w co będą inwestować firmy?

Nowe technologie wpływają na efektywność i konkurencyjność przedsiębiorstw, a także pomagają dostarczać więcej wartości klientom. Obecnie coraz trudniej jest konkurować, nie wykorzystując innowacji – pojawiają się nawet w małych i średnich przedsiębiorstwach, które dzięki temu mogą rywalizować z większymi konkurentami. Jakie technologie będą cieszyć się popularnością w 2025 roku? W co warto inwestować?
Czytaj dalej