Hybrydowy model pracy cieszy się coraz większą popularnością wśród firm i pracowników. Zapewnia elastyczność, dzięki której możliwe jest efektywne zarządzanie zasobami i czasem. Aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści, trzeba go jednak odpowiednio zorganizować. Jakie wyzwania niesie praca w trybie hybrydowym? Jak wdrożyć ten model w firmie? Wyjaśniamy.
Na czym polega hybrydowy model pracy?
Hybrydowy model pracy polega na tym, że pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki stacjonarnie lub zdalnie.
Firmy podchodzą do organizacji hybrydowego trybu pracy na różne sposoby:
- pracownicy ustaloną część dni pracują w biurze, a resztę w domu,
- część pracowników zawsze pracuje stacjonarnie, a część zdalnie,
- pracownicy mają dowolność w wyborze miejsca pracy.
W przeciwieństwie do pracy zdalnej w systemie hybrydowym pracownicy zwykle co pewien czas pracują w siedzibie firmy, gdzie mogą np. zorganizować spotkania na żywo.
Dlaczego hybrydowy system pracy wciąż zyskuje na popularności?
Pandemia COVID-19 zmusiła wiele firm do przejścia na zdalny tryb pracy. Uświadomiło to pracownikom i pracodawcom, jakie korzyści płyną z wykonywania obowiązków spoza biura. Dla wielu osób jest to praca przyszłości, a pracodawcy przedstawiają ją jako benefit.
System hybrydowy łączy w sobie zalety pracy zdalnej i stacjonarnej, minimalizując jednocześnie ich wady. Pozwala pracownikom oszczędzać czas, wpływa pozytywnie na motywację i generuje mniejsze koszty dla firm.
Korzyści z pracy w systemie hybrydowym
Model pracy hybrydowej przynosi korzyści całemu przedsiębiorstwu. Pozwala na taką organizację pracy, która najlepiej odpowiada potrzebom pracowników i jednocześnie ułatwia osiąganie celów biznesowych. Oto 5 głównych zalet, które zwykle są wymieniane przez zwolenników pracy hybrydowej.
Większa efektywność pracowników
Wielu pracowników lepiej zarządza swoim czasem podczas pracy hybrydowej, co poprawia ich efektywność. Sami mogą zaplanować, które zadania wykonają w domowym zaciszu, a które w biurze, gdzie możliwa jest większa integracja z zespołem. Sprzyja temu też wyższy poziom motywacji oraz brak potrzeby poświęcania czasu i energii na dojazd do biura.
Mniejsze koszty
Firma może oszczędzić na kosztach związanych z obsługą biura i utrzymaniem infrastruktury. Możliwa jest także organizacja pracy na mniejszej, a więc tańszej, przestrzeni biurowej. Dla pracowników to mniejsze wydatki związane z dojazdami do pracy.
Bieżąca komunikacja z zespołem
Poważnym problemem przy pracy zdalnej jest sprawna komunikacja. System hybrydowy daje pracownikom możliwość spotkania się w biurze, omówienia ważnych spraw i wymiany myśli. Sprzyja to zarówno rozwojowi projektów, jak i utrzymaniu zdrowia psychicznego pracowników.
Większa elastyczność
Pracownicy mogą dostosować swój czas pracy do własnych potrzeb i preferencji. Pozytywnie wpływa to na ich zadowolenie i satysfakcję z pracy oraz zmniejsza ryzyko wypalenia zawodowego. Elastyczny harmonogram pracy umożliwia także lepsze dostosowanie się do zmieniających się priorytetów projektowych oraz zadań w firmie. Pracownicy mogą realizować swoje obowiązki w najbardziej produktywnych dla siebie porach dnia, co zwiększa efektywność i jakość wykonywanej pracy.
Wyzwania i zagrożenia hybrydowego modelu pracy
Praca hybrydowa to nie tylko korzyści – wiąże się również z wyzwaniami i zagrożeniami. Firmy powinny zapewnić swoim pracownikom narzędzia i technologie, których udostępnienie wiąże się z ryzykiem (zwłaszcza gdy firma stosuje politykę BYOD). Konieczne jest też uruchomienie platformy do komunikacji i zdalnego zarządzania projektami. W wielu firmach warto także zadbać o VPN.
Cyberzagrożenia
Organizując pracę w modelu hybrydowym, firmy muszą skupić większą uwagę na poprawie świadomości pracowników dotyczącej zagrożeń cybernetycznych. Urządzenia podłączone do domowych sieci internetowych mogą być bardziej narażone na cyberataki, dlatego warto zadbać o firmowe łącza mobilne.
Bezpieczeństwo danych
Nieprzestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z internetu może prowadzić do wycieku danych czy kradzieży dostępów. Szczególnie ważne jest bezpieczeństwo poczty e-mail i innych platform używanych do komunikacji służbowej.
Utrzymanie work-life balance
Pracując z domu, niektórym trudniej jest skupić się na obowiązkach zawodowych i odciąć od domowych. Łatwiej też o pracę po godzinach i utratę kontroli nad czasem spędzonym na pracy. Firma może jednak pomagać pracownikom w tej kwestii – np. organizując warsztaty z zarządzania czasem bądź wprowadzając politykę nieodpisywania na wiadomości po określonej godzinie.
Jak wdrożyć hybrydowy model pracy w firmie?
Chcąc wprowadzić hybrydowy system pracy, należy jasno określić jego zasady. Pracownicy muszą też otrzymać wszystkie niezbędne narzędzia, takie jak sprzęt komputerowy i oprogramowanie – warto więc zdecydować się albo na rozwiązanie typu CYOD, albo COPE.
Konieczne będzie również ustalenie jasnych reguł i kanałów komunikacji. Warto usprawnić komunikację wewnętrzną w firmie za pomocą szybkiego, mobilnego internetu u wszystkich pracowników czy masowego wysyłania wiadomości SMS/MMS.
Przed zmianą modelu pracy warto wdrożyć system monitorowania efektywności. Sprawdzanie wyników na bieżąco pozwoli wprowadzić niezbędne zmiany i utrzymać wysoki poziom zaufania do pracowników. Firma powinna również przeprowadzić szkolenia z efektywnego zarządzania czasem, organizacji home office i higieny cyfrowej.
Niestety nie w każdej organizacji można wprowadzić pracę w systemie hybrydowym. Zależy to od specyfiki branży i charakteru zadań wykonywanych przez pracowników. Ponadto nie wszyscy pracownicy mają w domach warunki do pracy zdalnej. Pamiętaj jednak, że to pracodawca musi zapewnić pracownikom odpowiednie materiały i narzędzia do pracy – pracownicy nie mogą zostać zmuszeni do przeorganizowania swojego mieszkania lub domu na biuro.
Technologia, która wspiera pracę w systemie hybrydowym
Dla wielu przedsiębiorstw hybrydowy model pracy to wysoce efektywne rozwiązanie. Pozwala firmom przyciągać do siebie najlepsze talenty i umożliwia obniżenie kosztów operacyjnych. Pozytywnie wpływa też na wydajność, motywację i zadowolenie pracowników. Nie można jednak zapominać o związanych z nim wyzwaniach – praca hybrydowa będzie efektywna tylko wtedy, gdy jej zasady będą jasne, dobrze przemyślane i dostosowane do potrzeb organizacji.
Kluczem do sukcesu jest sprawna komunikacja. Podczas pracy spoza biura pracownicy zawsze muszą mieć dostęp do sieci. Zapewnić go może internet mobilny od Plusa. W jego zasięgu znajduje się niemal cała Polska, a rozbudowana infrastruktura zapewnia niezawodne i stabilne połączenie przez całą dobę. Technologia 5G oferuje prędkość transferu porównywalną do światłowodu – wystarczy, że pracownik będzie znajdować się w zasięgu siedzi oraz mieć odpowiedni sprzęt, który łączy się z siecią 5G.