Stosowanie nowoczesnych technologii przekłada się nie tylko na rozwój gospodarki, różnych gałęzi biznesu czy inteligentnych miast. To również istotny aspekt w rozwoju rolnictwa i leśnictwa. Powstające nowe technologie i rozwiązania pomagają usprawnić m.in. monitoring środowiska, nawet w miejscach trudno dostępnych dla człowieka. Sprawdź zatem, jak nowoczesne technologie monitorowania środowiska rewolucjonizują rolnictwo i leśnictwo.
Na czym polega monitoring środowiska?
Monitoring środowiska polega na prowadzeniu ciągłych lub powtarzanych okresowo pomiarów określonych parametrów fizycznych, a także obserwacji wybranych cech i właściwości wody, gleby i powietrza. Monitoring prowadzony może być na poziomie globalnym, krajowym oraz lokalnym.
Pod tym kątem warto poznać technologię Narrowband-IoT, która jest siecią działającą na licencjonowanych pasmach radiowych 900 MHz. To sprawia, że ogromną zaletą tego rozwiązania jest brak zakłóceń od innych systemów radiowych oraz możliwość bardzo wysokiego zagęszczenia urządzeń bez negatywnego wpływu na jakość transmisji – nawet 200 000 terminali na obszarze 1 km kwadratowego. Ponadto Narrowband należy do rozwiązań sieci LPWA (LowPowerWideArea), co przekłada się na długi czas pracy bez konieczności wymiany baterii, niskie koszty eksploatacji oraz skuteczną pracę w różnorodnych warunkach.
Technologia NB-IoT znajduje praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach, szczególnie sprawdza się w przypadku:
- czujników powietrza – przekazujących informacje dotyczące stanu jakości powietrza m.in. aktualnego poziomu zanieczyszczeń,
- czujników umieszczonych pod ziemią – wykonujących pomiary parametrów gleby.
W obu przypadkach wyniki pomiarów są odczytywane automatycznie. Zyskuje na tym teledetekcja, czyli badania wykonywane zdalnie przy użyciu specjalistycznych sensorów. Technologia NB-IoT świetnie radzi sobie z przesyłaniem danych ze względu na oferowany bardzo dobry zasięg nawet w trudnych lokalizacjach. Z usługi Narrowband można skorzystać w sieci Plus.
Co monitoruje Państwowy Monitoring Środowiska?
Państwowy Monitoring Środowiska został powołany w lipcu 1991 roku zgodnie z ustawą o Inspekcji Ochrony Środowiska (Dz.U. z 2023 r. poz. 824) w celu zapewnienia sprawdzonych informacji na temat aktualnego stanu środowiska. Zgodnie z art. 25 ust. 2 i 3 wspomnianej ustawy Państwowy Monitoring Środowiska stanowi system pomiarów, ocen i prognoz stanu środowiska oraz gromadzenia, przetwarzania i rozpowszechniania informacji o środowisku.
Jak IoT wpływa na monitoring środowiska?
Korzystny wpływ na coraz dokładniejsze wyniki pomiarów mają także rozwiązania IoT. Internet rzeczy to sieć połączonych i jednocześnie skomunikowanych między sobą urządzeń w taki sposób, aby w całej interakcji zminimalizować czynnik ludzki. Oznacza to m.in. możliwość zdalnej kontroli nad zachodzącymi procesami w środowisku oraz monitoring m.in.:
- wilgotności gleby i podłoży ogrodniczych,
- zasolenia gleby i podłoży ogrodniczych,
- temperatury gleby i podłoży ogrodniczych,
- temperatury i wilgotności powietrza,
- temperatury punktu rosy i temperatury termometru mokrego,
- długości czasu zwilżenia liści.
Możesz skorzystać z dedykowanego systemu ostrzegania o przekroczeniu mierzonych parametrów w formie konfigurowalnych i automatycznie generowanych powiadomień SMS-owych, mailowych lub dostępnych w aplikacji mobilnej. Rozwiązania oferowane przez sieć Plus umożliwiają zdalne sterowanie nawadnianiem w oparciu o rzeczywistą wilgotność gleby czy zarządzanie oświetleniem. Ponadto wszystkie mierzone parametry możesz łatwo przeglądać i następnie generować raporty z danych historycznych.
Skuteczny monitoring środowiska przekłada się na rozwój inteligentnego rolnictwa, które staje się coraz bardziej ekologiczne, a także ekonomiczne. W efekcie można liczyć na efektywniejsze korzystanie z zasobów wodnych oraz nawozów, a w sieci Plus znajdziesz rozwiązania M2M, które usprawnią funkcjonowanie Twojej produkcji rolniczej.
Monitoring środowiska a rola transportu w rolnictwie i leśnictwie
W dzisiejszym świecie istotną rolę odgrywa sprawny i ekologiczny transport, który jest również kluczowy w rolnictwie oraz leśnictwie. Korzystając z rozwiązań sieci Plus, możesz zapewnić sobie efektywny monitoring pojazdów, który daje możliwości zarządzania całą flotą pojazdów firmowych w czasie rzeczywistym. Zyskaj kontrolę nad tym, co dzieje się z samochodem (lub innym pojazdem, np. rolniczym). W ten sposób możesz sprawić, że Twoja flota będzie bardziej ekonomiczna i przyjazna dla środowiska – monitoruj trasy, aby dostosować je np. pod kątem wyboru najkrótszej drogi pomiędzy wybranymi punktami. Jednocześnie możesz sprawdzać styl jazdy kierowców pojazdów czy kontrolować stan naczepy.