Trwa ładowanie...
16-07-2025

Czas czytania artykułu: 4,5 minuty

Insider threat to wewnętrzne zagrożenie dla bezpieczeństwa zasobów IT organizacji. Może być efektem celowych działań, takich jak wykradanie danych, ale także wynikiem niedbałości, braku świadomości lub popadnięcia w rutynę. Każda firma, która zatrudnia pracowników, jest potencjalnie narażona na tego typu ryzyko. Choć trudno przewidzieć wszystkie potencjalne możliwości ataku insider threat, warto przestrzegać dobrych praktyk i wdrażać rozwiązania zwiększające cyberbezpieczeństwo. Jak zabezpieczyć firmowe zasoby przed wewnętrznymi zagrożeniami? Jak rozpoznać atak insider threat? Wyjaśniamy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest insider threat i dlaczego jest zagrożeniem dla firm.
  2. Jakie działania pracowników mogą prowadzić do naruszeń bezpieczeństwa.
  3. Jak wczesne sygnały i analiza danych pomagają wykryć zagrożenia.
  4. Jakie praktyki zwiększają ochronę przed wewnętrznymi zagrożeniami.

 

Insider threat – co to jest i dlaczego jest groźny dla firm?

Insider threat to każde działanie osoby mającej autoryzowany dostęp do zasobów firmy, które w sposób zamierzony lub przypadkowy może spowodować szkody, np. nieprzestrzeganie polityk bezpieczeństwa lub celowe wykradanie danych. W przeciwieństwie do zagrożeń zewnętrznych atak insider threat jest trudny do wykrycia, ponieważ stoi za nim ktoś, kto ma już zaufanie organizacji i dostęp do jej wewnętrznych systemów.

Osoba zatrudniona w firmie, współpracownik lub były pracownik nie potrzebują specjalistycznych narzędzi do przeprowadzenia ataku – wystarczy, że wykorzystają swoje uprawnienia i wiedzę o organizacji. Może to ją narazić na znaczne straty finansowe i wizerunkowe, doprowadzić do utraty przewagi konkurencyjnej wynikającej z poufnych danych (np. technologii) czy skutkować nałożeniem na przedsiębiorstwo kar za dopuszczenie do wycieku wrażliwych informacji.

Insider threat – jakie są jego rodzaje?

Zagrożenie wewnętrzne może przybierać różne formy, w zależności od intencji, świadomości oraz statusu osoby, która je powoduje. Wiedząc, co to jest insider threat, jakie są jego rodzaje i co może być przyczyną, firma może podjąć odpowiednie kroki zaradcze.

Jakie są więc rodzaje ataku typu insider threat?

  • Działania umyślne – są formą ataku. Mogą wynikać z pobudek finansowych, ideologicznych czy chęci zemsty. Polegają na świadomym naruszeniu bezpieczeństwa zasobów firmy, np. wykradaniu danych, uszkodzeniu sprzętu czy sabotowaniu systemów.
  • Działania nieumyślne – pracownicy dopuszczają się ich, nie mając świadomości, że są niebezpieczne lub szkodliwe. Wynikają głównie z błędów, nadużyć, niedbalstwa i braku przeszkolenia pracowników w zakresie security awareness.
  • Zagrożenia ze strony byłych pracowników – jeśli firma rozstała się z pracownikiem w atmosferze konfliktu, z chęci zemsty może on wykorzystać swoją wiedzę o działaniu wewnętrznych systemów i procedur, aby zaszkodzić organizacji.

 

Chociaż każdy rodzaj tego zagrożenia ma odmienny charakter i wymaga innych przeciwdziałań, wszystkie mają wspólny mianownik – osobę (pracownika) z dostępem do kluczowych zasobów firmy. Przeciwdziałanie insider threat wymaga więc zrównoważonego podejścia, łączącego edukację, technologie i procedury.

Jak rozpoznać insider threat w firmie? Jak wygląda w praktyce?

Atak insider threat jest szczególnie trudny do wykrycia – wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi, analizy danych oraz czujności. Kluczowa jest szybka reakcja na incydent, choć niestety często pozostaje on niewykryty przez długi czas.

W praktyce za problem insider threat może odpowiadać niemalże każdy członek organizacji – pracownik działu IT z dostępem administratora, niezadowolony z pracy księgowy czy ktoś, kto odszedł z firmy po wielu latach.

Wczesne sygnały ostrzegawcze

Szybka reakcja wymaga wrażliwości na sygnały ostrzegawcze. Jeśli pracownicy logują się z nieznanych lokalizacji, poza standardowymi godzinami lub z nieznanych urządzeń, powinno to wzbudzić zainteresowanie osób zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Warto monitorować także transfer – przesyłanie ponadnormatywnej ilości danych w krótkim czasie może świadczyć o kradzieży danych.

Narzędzia do monitorowania aktywności pracowników

Na podstawie aktywności sieciowej pracowników można wykryć, że próbują uzyskać dostęp do danych, które nie są związane z ich obowiązkami. Specjalistyczne narzędzia, takie jak systemy User Behavior Analytics czy Endpoint Detection and Response, umożliwiają identyfikowanie anomalii w czasie rzeczywistym.

Niepokój powinno wzbudzić także nietypowe zachowanie, takie jak wzmożona izolacja, brak komunikacji czy częste wyrażanie niezadowolenia z pracy.

Rola analizy danych w identyfikowaniu podejrzanych działań

Zaawansowane algorytmy i sztuczna inteligencja są w stanie przetwarzać ogromne ilości danych, żeby wykrywać wzorce zachowań i identyfikować potencjalne zagrożenia. Można w ten sposób wykrywać powtarzalne schematy, które są charakterystyczne dla osób podejmujących szkodliwe działania.

Jak chronić firmę przed insider threat?

Ochrona firmy przed insider threat wymaga wielowymiarowego podejścia, ponieważ samo zagrożenie nie ma jednolitego charakteru. Jego rdzeniem jest czynnik ludzki, dlatego organizacja powinna skupić się na regularnych szkoleniach pracowników oraz opracowaniu, wdrażaniu i egzekwowaniu polityk bezpieczeństwa.

Istotne znaczenie w ochronie przed insider threat ma wdrożenie zasad zarządzania dostępem. Każdy pracownik powinien posiadać dostęp wyłącznie do tych zasobów, które są mu niezbędne do pracy – dzięki temu przedsiębiorstwo ogranicza zasięg potencjalnego ataku. Warto także regularnie audytować uprawnienia użytkowników, żeby wykluczyć ich nadmiar i usunąć z bazy osoby, które nie należą już do organizacji.

W przypadku wartościowej infrastruktury, np. serwerowni, warto wdrożyć systemy kontroli dostępu obejmujące karty dostępowe, autoryzację biometryczną czy rejestrację wejść i wyjść pracowników. Taka przestrzeń powinna być również monitorowana, żeby zmniejszyć ryzyko sabotażu lub podłączenia nośnika USB ze szkodliwym oprogramowaniem.

Insider threat – realne zagrożenie dla każdej firmy

Insider threat to realny problem dla wszystkich firm zatrudniających pracowników – niezależnie od branży czy wielkości. Zignorowanie tego zagrożenia naraża organizację na konsekwencje finansowe, wizerunkowe i prawne. Chcąc ich uniknąć, warto sięgnąć po rozwiązania z zakresu EMM/MDM, które integrują urządzenia mobilne wykorzystywane przez pracowników w jeden system i umożliwiają ich zdalną kontrolę. Dzięki temu łatwiej jest monitorować aktywność pracowników i weryfikować, czy przestrzegają oni polityk bezpieczeństwa.

Wartym uwagi rozwiązaniem jest także prywatny APN, czyli odizolowana sieć transmisji danych. Chroni przed nieautoryzowanym dostępem i wyciekiem informacji – korzystanie z sieci wymaga autoryzacji wykonanej przez jej operatora. Dodatkowo można rozbudować mechanizm autoryzacji o element wymagający podania loginu i hasła przy próbie połączenia z siecią.

Wdrożenie rozwiązań z oferty Plusa dla Biznesu zwiększa ochronę danych i redukuje ryzyko ataku insider threat. Skontaktuj się z Doradcą Biznesowym, który pomoże wybrać rozwiązania najlepsze dla Twojej firmy.

Polecane
13-07-2025

Zero trust – co to za model? Dlaczego warto go wdrożyć w firmie?

Zero trust to model cyberbezpieczeństwa, który odpowiada na potrzeby nowoczesnych przedsiębiorstw i zapewnia elastyczną ochronę przed zagrożeniami. Korzystają z niego największe firmy technologiczne, takie jak Google czy Microsoft. Jakie są filary modelu zero trust? Jak wdrożyć go w przedsiębiorstwie?
Czytaj dalej
06-07-2025

Rodzaje ataków hakerskich – co przede wszystkim zagraża firmom?

Firmy muszą być obecnie przygotowane na wiele rodzajów ataków hakerskich, które wykorzystują coraz bardziej zaawansowane środki techniczne i inżynierię społeczną. Rozwój AI dodatkowo obniżył próg wejścia dla cyberprzestępców, zwiększając skalę niebezpieczeństw. Jakie typy ataków hakerskich są stosowane najczęściej? Które z nich są największym wyzwaniem dla firmowych systemów? Wyjaśniamy.
Czytaj dalej
28-05-2025

LTE 420 w zarządzaniu kryzysowym – kluczowe zastosowania MCX od Plusa w biznesie

Usługa LTE 420 od Plusa dla Biznesu zapewnia niezawodną komunikację kryzysową niezależnie od warunków terenowych. Działa nawet w sytuacji przeciążenia sieci komórkowej, a jej zasięg obejmuje ponad 95% powierzchni kraju. W jakich sytuacjach usługa sprawdza się najlepiej? Jakie jest jej zastosowanie w gospodarce?
Czytaj dalej
23-04-2025

Plan ciągłości działania firmy – jak go zapewnić?

Plan ciągłości działania firmy zwiększa odporność organizacji na sytuacje kryzysowe. Zakłócenia rzadko udaje się przewidzieć – mogą być wynikiem katastrof naturalnych, zawirowań geopolitycznych czy awarii infrastruktury. Do wszystkich tych zagrożeń można się jednak przygotować, żeby zminimalizować ich konsekwencje i ograniczyć wpływ na działanie przedsiębiorstwa. Czym jest plan ciągłości działania? Jak go napisać?
Czytaj dalej