Prawidłowe funkcjonowanie maszyn ma ogromny wpływ na cały proces produkcji w wielu gałęziach przemysłu. Z pomocą przychodzą rozwiązania związane z predictive maintenance oraz wykorzystanie ogromnego potencjału IoT. Zobacz, na czym polega utrzymanie predykcyjne i sprawdź, w jakim stopniu jest powiązane z Internetem rzeczy oraz Przemysłem 4.0.
Na czym polega Predictive Maintenance?
Predictive Maintenance, czyli utrzymanie predykcyjne, opiera się na gromadzeniu danych o stanie maszyn oraz przebiegu procesów. Na podstawie zebranych danych są tworzone modele działań, umożliwiające przewidywanie potencjalnego wystąpienia awarii oraz określania rzeczywistego stanu urządzenia np. pod kątem stopnia jego zużycia. To pokazuje, że utrzymanie predykcyjne może generować oszczędności oraz wpływać pozytywnie na efektywność przeprowadzanych działań.
W tym przypadku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest Internet rzeczy (IoT) oraz proces M2M (machine to machine)? Jedna z definicji Internet of Things zakłada, że jest to sieć połączonych oraz skomunikowanych ze sobą urządzeń, której celem w całym procesie jest zminimalizowanie czynnika ludzkiego. Z kolei M2M opiera się na komunikacji pomiędzy maszynami lub urządzeniami etc. – każdy przedmiot komunikuje się z siecią i umożliwia przesyłanie danych. Wykorzystując IoT oraz M2M, można stworzyć ogromną siatkę połączonych ze sobą maszyn i wykorzystać możliwości tej komunikacji do rozwoju całego przedsiębiorstwa.
Co oznacza utrzymanie ruchu?
Maintenance, czyli utrzymanie ruchu, określa wszelkie procesy i działania w zakresie produkcji. Dotyczą one zapewniania odpowiedniej infrastruktury technicznej (sprzęty, maszyny, instalacje) oraz jej prawidłowej eksploatacji. W utrzymaniu ruchu ważna jest także bardzo dobra organizacja pracy osób odpowiadających za wspomnianą infrastrukturę.
Utrzymanie ruchu zawiera takie działania, jak: konserwacja oraz przeglądy techniczne maszyn, zapobieganie ich potencjalnym awariom czy dbanie o odpowiedni poziom dostępności części zamiennych. Kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa dla pracowników i całego środowiska pracy, przy jednoczesnym zwiększaniu efektywności działań i optymalizacji zużycia mediów.
Rozwiązania IoT są wykorzystywane w szeroko pojętym przemyśle. Dzięki nim możesz m.in. gromadzić dane na temat temperatury, wilgotności powietrza i innych parametrów panujących w pomieszczeniach produkcyjnych. Jednocześnie zyskujesz pełną, zdalną kontrolę nad zmianą tych warunków i to 24/7. Warto podkreślić, że proces M2M jest wykorzystywany w czujnikach (mogą być umieszczane nawet w trudno dostępnych lokalizacjach), a pomiary odbywają się bez udziału czynnika ludzkiego. Ponadto IoT oraz M2M umożliwiają automatyzację wielu procesów w przedsiębiorstwach. Automatyzacja zaś wiążę się z oszczędnościami – środków finansowych oraz czasu. Zachodzi tutaj predictive maintenance, które pomaga zapobiegać potencjalnym szkodom i awariom.
Warto wiedzieć, że IoT w rolnictwie i ochronie środowiska również usprawnia wiele procesów. Z jednej strony jest możliwy monitoring wielu parametrów m.in. temperatury i wilgotności gleby, powietrza czy stopnia zasolenia gleby lub temperatury punktu rosy. Z drugiej strony, automatyzacja procesów pozwala na usprawnione zarządzanie gospodarstwem i maszynami.
Predykcyjne utrzymanie ruchu a Przemysł 4.0
Predictive maintenance wpisuje się w Przemysł 4.0, czyli koncepcję czwartej rewolucji przemysłowej. Zawarta jest w niej wielowątkowa i skomplikowana transformacja technologiczna oraz organizacyjna, a zasoby fizyczne łączą się z cyfrowymi. Jednym z kluczowych związków Przemysłu 4.0 oraz predykcyjnego utrzymania ruchu jest Internet rzeczy oraz przetwarzanie danych w chmurze. Przedsiębiorstwa i biznesy podlegają aktualnie intensywnej cyfrowej transformacji. Wąskopasmowa technologia, taka jak Narrowband (NB-IoT), to sieć działająca w licencjonowanych pasmach radiowych – świetnie sprawdzi się do monitorowania stanu maszyn. Zbierane w ten sposób dane umożliwiają przewidywanie potencjalnej awarii, dokonywania szybkich napraw czy konserwacji maszyn, co odzwierciedla jak predictive maintenance stało się ważne w nowoczesnym przemyśle.
W skutecznym zarządzaniu procesem produkcyjnym w czasie rzeczywistym pomaga dostęp do szybkiego transferu danych przy zachowaniu minimalnych opóźnień – to właśnie oferuje Plus, dostarczając najszybszy Internet mobilny 5G w Polsce. W czerwcu 2023 roku operator uruchomił ulepszony Internet mobilny 5G Ultra. Warto podkreślić, że prędkość technologiczna wzrosła do aż 1 Gb/s i jest silnym konkurentem dla Internetu światłowodowego.